قطعات خودرو

اقلام مرحله نخست تحت الزام شناسه کالا

به گزارش «قطعات خودرو»، بر اساس تکالیف ماده 7 آیین‌نامه اجرایی ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، این دستورالعمل برای تعیین تکلیف قطعات یدکی و مصرفی وسایل نقلیه فاقد شناسه کالا موجود در بازار و انبارها شامل 16 کالا (به عنوان گروه نخست) تصویب و طی ابلاغیه وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت به شماره 196863 /60 مورخ 14 /8 /99 به دستگاه‌های ذی‌ربط و مشمولین دریافت شناسه‌کالا ابلاغ شد.

گروه نخست

 1. انواع لنت ترمز
 2. انواع لنت کلاچ
 3. انواع کمک فنر
 4. انواع لامپ
 5. انواع تسمه
 6. سوپاپ
 7. باطری
 8. شمع
 9. استارات
 10. دینام(الترناتور)
 11. کیت کامل کلاچ
 12. انواع دیسک صفحه
 13. انواع صفحه کلاچ
 14. انواع بلبرینگ کلاچ
 15. رینگ و پیستون
 16. تایر

مواد مهم و قابل توجه

ماده 2 – کلیه تولیدکنندگان و واردکنندگان موظفند حداکثر 3 ماه پس از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، شناسه کالاهایی که تولید یا وارد کرده‌اند را مطابق با  فرمت ارائه شده در ماده 5 دستورالعمل اجرایی به نحو مقتضی در اختیار سایر اعضای زنجیره تامین قرار دهند.

ماده 3 – کلیه مالکان کالای مشمول در سطح بازار و انبار موظفند تا 6 ماه پس از ابلاغ این دستورالعمل ضمن دریافت شناسه کالا از واردکنندگان و تولیدکنندگان نسبت به الصاق شناسه کالا بر روی کالاهای فاقد شناسه خود اقدام نمایند.
تبصره – کلیه اعضای زنجیره تامین موظفند 6 ماه پس از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل از هرگونه مبادله تجاری کالای فاقد شناسه کالا امتناع ورزند. در غیر اینصورت مسئولیت حمل، نگهداری، انبارش، عرضه و فروش کالای مصداق قاچاق بر عهده آنان خواهد بود و ماده 6 این دستورالعمل ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

ماده 4- کلیه اعضای زنجیره تامین که به نحوی برای عرضه کالای خود از فضای مجازی مانند وب‌سایت‌های فروش، شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های موبایلی و… استفاده می‌کنند ملزم به درج شناسه در کنار سایر مشخصات کالا در بسترهای اشاره شده هستند، در غیر اینصورت مشمول ماده 6 این دستورالعمل خواهند شد.

ماده 5 – رعایت مفاد این دستورالعمل برای عرضه کالاهای مشمول در زنجیره تجاری کشور از طریق مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، ملوانی، مرزنشینان، پیله‌وری، سازمان‌ها و نهادهای موضوع آیین نامه اجرایی مواد 55 و 56 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نظیر سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، الزامی است.

ماده 6 – پس از انقضای مهلت زمانی تعیین‌شده در این دستورالعمل با رعایت احکام مقرر در خصوص ضمانت اجرا در قانون، در صورت مشاهده و کشف کالای فاقد شناسه به حمل، نگهداری، انبارش، عرضه و یا فروش آن مطابق قانون رسیدگی خواهد شد.

ماده 7 – وجود شناسه‌ی کالا نافی تکالیف سازمان‌های کاشف در بررسی اسناد مثبته گمرکی(موضوع بند (ژ) ماده 1 قانون)، نخواهد بود و در صورت عدم انطباق کالا با این اسناد نسبت به تشکیل پرونده‌ی به ظن قاچاق اقدام خواهد شد. اما به هر ترتیب در صورتی که کالای وارداتی فاقد شناسه کالا باشند، مطابق ماده 13 قانون، کالای قاچاق محسوب می‌شوند.

ماده 8 – نظارت بر حسن اجرا و رسیدگی به مشکلات احتمالی ناشی از اجرای این دستورالعمل که نیاز به تصمیم‌گیری دارد، بر عهده کمیته‌ای با مسئولیت معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت و عضویت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید کنندگان، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و دفاتر تخصصی معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین نمایندگان تشکل‌های ذی‌ربط و اعضایی که حسب مورد حضورشان ضرورت دارد، است.

ماده 9 – اطلاع‌رسانی مؤثر این دستورالعمل و آموزش ذی‌نفعان آن بر عهده کمیته موضوع ماده 8  این دستورالعمل خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

» گروه نشریات هفت اقلیم هنر

» با ما در ارتباط باشید

میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است