قطعات خودرو

قانون گذاری و نظارت

انتظارات از مجلس بسیار بالا ومهم است پاسخگویی به هنگام به این انتظارات می تواند لنگر تعادل در جامعه باشد

انتظارات از مجلس بسیار بالا ومهم است پاسخگویی  به هنگام به این انتظارات می تواند لنگر تعادل در جامعه باشد

 رکود و به ‌تبع آن بیکاری، افزایش حجم پول و کاهش ارزش پول ملی در برابر پول‌های خارجی و درپی آن تورم، نرخ پایین تشکیل سرمایه و بهره‌وری پایین کار و سرمایه و در نتیجه آن کاهش تولید و رکود، آهنگ فزاینده انتظارات تورمی و افزایش التهاب در بازار کالاهای دارای قدرت نقدشوندگی بالا مانند ارز، طلا و سهام شاید آینده نزدیک اقتصاد ایران باشد.

انتظار ات از مجلس

  • واقعیت اول، شاخص‌های اقتصادی است که وضعیت مطلوبی ندارند.
  •  واقعیت دوم، چشم‌انتظاری نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی مردم است که طولانی‌تر شدن آن موجب بی‌ثباتی اجتماعی و کاهش امید به آینده است.

 فساد اقتصادی

فساد اقتصادی، در معنایی که مردم ایران در ۱۵ سال اخیر با آن روبه‌رو شده‌اند، صرفاً حاصل کج‌دستی این یا   آن کارمند یا مدیر نیست، بلکه نتیجه قهری تفاضل قیمت‌های دستوری و واقعی است.

رانت حاصل از قیمت‌های دوگانه، جزء جدایی‌ناپذیر مداخله دولت در اقتصاد است تا چنین رانتی در کار باشد، دست‌هایی هم برای قاپیدن آن خواهد بود و همه قوای نظارتی و قضایی و انتظامی کشور هم نخواهند توانست چنین دست‌هایی را قطع کنند.با هیچ فرمانی نمی‌توان بنگاه‌ها و کارخانه‌ها را به افزایش تولید وادار کرد، بلکه باید ابتدا فضای کسب‌وکار آنها را مساعد کرد، مسیر تامین سرمایه را برای آنها هموار کرد و در نهایت به مداخله در تولید و فروش محصولات آنها از طریق مکانیزم‌های تعیین قیمت پایان داد. اقتصاد ایران، این روزها زیر فشار ناکارآمدی‌های داخلی و فشارهای خارجی است و طبعا انتظار چندانی نمی‌رود که در آن تحولی چشمگیر رخ دهد؛ اما همین اقتصاد گرفتار مشکلات داخلی و خارجی، هنوز ظرفیت‌های بسیاری برای بهبود دارد که نمایندگان مجلس جدید می‌توانند برای ایجاد تحرک در آن کارهایی بکنند.

 مهم‌ترین کار به‌زمین مانده کنونی، بودجه ۱۳۹۹ است که نحوه رسیدگی به آن، جهت‌گیری اقتصادی مجلس جدید را نشان خواهد داد.

پس از آن نوبت رسیدگی به مهم‌ترین مشکلاتی است که در سطور بالا آمد: تورم، رکود، بیکاری و ناکارآمدی.

 سخن گفتن در چارچوب این موضوعات مشخص و چاره‌جویی برای آنها حتما برای کشور و مردم آن موثرتر خواهد بود تا نقد و بررسی گذشتگان. نمایندگان محترم مجلس که صلاحیت و اختیار قانون‌گذاری و نظارت دارند، در زمینه حل مشکلات اقتصادی بیش از دیگران مسوولیت دارند و طبعا باید چشم‌انتظار چاره‌جویی‌های ایشان نشست.

مسائل عینی و ذهنی

کار نیست، همه چیز گران شده است، امروز بخرید بهتر از فرداست، نقدینگی دست مردم نیست، سکه بخرم بهتر است یا دلار، اصلا بهتر است سهام بخرم، این روزها هر چیزی بهتر از پول نقد است . سطور بالا مسائلی عینی وذهنی درمیان مردم ایران است که باید توسط مجلس چاره جویی شود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *