قطعات خودرو

وضعیت خودروسازی در پاییز

با اعلام آمار تولید سه خودروساز بزرگ کشور به بورس کالا مشخص شد نرخ رشد تیراژ آنها در هفت ماه امسال سقوط کرده است. در مقایسه با شهریور، خودروسازان توانسته‌اند تولید ماهانه خود را حدود چهاردطبق گزارش‌های موجود، ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در هفت ماه امسال چیزی حدود 566هزار و 500 دستگاه انواع محصول سواری و وانت را به تولید رسانده‌اند. در مقایسه با هفت ماه سال گذشته، تولید خودروسازان حتی در حد یک‌درصد نیز رشد نکرده است. این در حالی است که در دوره‌های قبلی طی امسال، رشد تولید تجمعی خودروسازان معمولا ارقامی دورقمی را به ثبت رسانده بود.

خودروسازان در سال جاری و در برخی ماه‌ها با افت تولید مواجه شدند و به نظر می‌رسد این ماجرا نتیجه منفی خود را در پایان مهر و با افت سنگین نرخ رشد تولید نشان داده است. در این هفت ماه، تولید خودرو در کشور مشکلات خاصی به همراه داشت که مهم‌ترین آنها کمبود نقدینگی ناشی از قیمت‌گذاری دستوری و البته تحریم بود. این مسائل تاثیر منفی بر روند تولید خودروسازان گذاشت و سبب شد آنها از برنامه مدنظر وزارت صمت (تولید یک‌میلیون و 700هزار دستگاهی) دور شوند. این رقم البته تنها برای خودروهای سواری ایران‌خودرو و سایپا نیست و تولیدات بخش خصوصی و همچنین محصولات تجاری را هم در بر می‌گیرد.

به سراغ آمار تولید خودروسازان بزرگ کشور در هفت ماه امسال برویم و ببینیم ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو چه کارنامه‌‌ای از خود در این بازه زمانی به جا گذاشته‌اند. طبق آنچه ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌‌‌خودرو به بورس اعلام کرده‌‌‌اند، این شرکت‌ها در هفت ماه امسال، در مجموع 566هزار و 311 دستگاه انواع خودروی سواری و وانت را تولید کرده‌اند که این آمار نشان می‌دهد رشد تولید آنها نسبت به مدت مشابه سال گذشته حتی به یک‌درصد هم نرسیده است.  در این بین، بیشترین تیراژ نصیب ایران‌‌‌خودرویی‌‌‌ها شده که توانسته‌‌‌اند 298هزار و 605 دستگاه محصول را تولید کنند.

در نهایت، پارس‌‌‌خودرویی‌‌‌ها با توجه به آمار تولید 65هزار و 984دستگاهی، نسبت به هفت ماه مشابه سال گذشته کاهش 12درصدی داشته‌اند. بنابر آمار منتشرشده در کدال، ایران‌خودرو در هفت ماه امسال بیشترین تولید خود را به مدل‌های پژو اختصاص داده است. براساس آمار منتشره، ایران‌خودرو در بازه زمانی تحت بررسی، حدود 163هزار دستگاه انواع پژو را تولید کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت بیش از 13درصدی را نشان می‌دهد. در بین دیگر محصولات ایران‌‌‌‌خودرو، سمند تیراژ 29هزار و 750دستگاهی را از خود به جا گذاشته که نسبت به هفت ماه مشابه سال گذشته کاهش بیش از 32‌درصدی را نشان می‌دهد.

بنابر آمار ارائه‌شده به بورس، دنا نیز در هفت ماه امسال تیراژی 47هزار و 224 دستگاهی داشته است. در مقایسه با هفت ماه مشابه سال گذشته، تولید دنا بالغ بر 15درصد رشد را به خود می‌بیند. ایران‌خودرو ظرفیت تولید سمند (در مدلی که متوقف شده) را به دنا اختصاص داده است، زیرا این خودروها از یک خانواده هستند.

طبق آمار، در هفت ماه امسال، ایران‌‌‌خودرویی‌‌‌ها 11هزار و 816 دستگاه ‌هایما را در سایت خراسان خود تولید کرده‌‌‌اند. سری هم به تارا بزنیم؛ محصولی که ایران‌‌‌خودرویی‌ها آن را روی پلتفرم پژو ۳۰۱ ساختند. طبق آمار منتشره در کدال، ایران‌‌‌‌خودرو در هفت ماه امسال بیش از 25هزار دستگاه تارا تولید کرده، محصولی که در هفت ماه مشابه سال گذشته کمتر از 9هزار دستگاه تیراژ داشته است. بنابراین تولید تارا در هفت ماه امسال نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته 204درصد رشد را نشان می‌دهد.

اما سایپایی‌ها در بازه زمانی تحت بررسی، 31هزار و 312 دستگاه وانت را نیز به تولید رسانده‌اند که نسبت به هفت ماه سال گذشته حدود 36درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین تولید شاهین در سایپا طی هفت ماه امسال به حدود 28هزار دستگاه رسیده است. در مقایسه با هفت ماه سال گذشته، تولید این خودرو حدود 70درصد بالا رفته است. سایپایی‌ها از چند ماه پیش تولید شاهین اتومات را هم آغاز کرده‌اند. در لیست سایپا گزینه‌ای به نام «سایر» نیز وجود دارد که مشخص نیست مربوط به چه خودروهایی است. طبق آمار اعلام‌شده، تیراژ «سایر» هزار و 110 دستگاه بوده است. لیست سایپا مهمانی جدیدی نیز دارد و آن آریا اتومات است. سایپایی‌ها تا پایان مهر امسال در مجموع 12 دستگاه از این خودروی جدید را به تولید رسانده‌اند.

از سایپا رد شویم و به سراغ پارس‌خودرو برویم و نگاهی به کارنامه تولید هفت ماه امسال این خودروساز بیندازیم. پارس‌خودرویی‌ها در بازه زمانی تحت بررسی، نزدیک به 21هزار و 500 دستگاه کوئیک معمولی را به تولید رسانده‌اند که نسبت به هفت ماه پارسال افت بالای 33درصدی را نشان می‌دهد. در آمار تولید هفت ماه امسال پارس‌خودرو، نام محصول جدید این شرکت به نام سهند نیز به چشم می‌آید. طبق آمار، سهند که سال گذشته رونمایی شد و قرار است امسال راهی بازار شود، در بازه زمانی تحت بررسی تنها 21 دستگاه تولید داشته است. تعداد تولید این خودرو در مهرماه فقط یک دستگاه بوده است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *