قطعات خودرو

افزایش ارزش صادراتى گروه محصولات غیرخودرویی ایران‌خودرو

به گزارش قطعات خودرو امیرمحمد کیان منش در حاشیه برگزاری نمایشگاه توانمندی های صادراتى ایران افزود: در گروه های کالایی، برخی از محصولات گروه صنعتی ایران خودرو مانند رنگ، اقلام پلیمری و قالب های صنعتی، در صنایعی غیر از صنعت خودرو نیز قابل بازاریابی هستند. وى  با بیان این‌که در یک دهه گذشته تقریبا به شکل مداوم و با ثباتی، حجم صادراتى گروه‌های غیر خودرویی افزایشی تدریجی داشته، بیان کرد: این حجم از صادرات قطعات حتی توانسته در سال ۱۴۰۲ با ارزش صادرات گروه خودرویی برابری کند.

به گفته کیان منش، نمایشگاه ایران اکسپو برای گروه صنعتی ایران خودرو یک فرصت استثنایی بود چرا که با توجه به غیر تخصصی بودن نمایشگاه در حوزه صنعت خودرو، ایران خودرو توانست بخشی از توانایی‌های رقابت پذیر صادراتى خودرویی و غیرخودرویی خود را به نمایش گذارد.

مدیر دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی بازارهای صادراتى ایران خودرو، با بیان این‌که در نمایشگاه ایران اکسپو سال جاری شاهد حضور شرکت های متعددی در گروه های مختلف کالایی و خدماتی در غرفه ایران خودرو هستیم از جمله شرکت ایپکو که توانایی بالایی در مهندسی، آزمون و کالیبراسیون انواع موتورها اعم از موتورهای درون سوز تنفس طبیعی و پرخوران (توربو شارژ) یا موتورهای هیبرید و برقی را دارد، یادآور شد: به واسطه فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم در سال‌های اخیر، سطح دانش به شدت در مجموعه ایپکو افزایش و توسعه یافته و این موضوع موجب شده است که امکان ورود به موضوعات مختلف در بهینه سازی احتراق یا مصرف سوخت، طراحی موتورهای هیبرید و تمام الکتریک در این شرکت شکل گیرد. در سال‌های گذشته نیز فرصت هایی پیش آمده که شرکت ایپکو موفق شده است به ارزآوری از محل فروش خدمات مهندسی دست یابد.

وی با اشاره به حضور شرکت ایساکو در نمایشگاه ایران اکسپو، خاطرنشان کرد: ایساکو به عنوان متولی خدمات پس از فروش و توزیع کننده قطعات یدکی اصلی در بازارهای صادراتی، همواره در کنار خودروهای صادراتی حضور فعال داشته و می تواند متضمن پایداری صادراتی رقابت پذیر در تمام بازارها باشد.

کیان منش، با اشاره به این‌که شرکت قالب های صنعتی ایران خودرو (آیکید) سوابق بسیار خوبی در برخی بازارهای بین‌المللی داشته و همکاری‌هایی با شرکت‌های اروپایی و غیر اروپایی داشته و امروز نیز در این نمایشگاه حضور دارد، گفت: با شروع تحریم های ظالمانه علیه صنعت خودروسازی، مراودات این مجموعه با شرکت های مذکور دچار خلل شده بود که در سنوات اخیر با جان گرفتن مجدد فرآیندهای بازاریابی بین‌الملل و پیگیری‌های مجدانه شرکت آیکید، مذاکرات خوبی انجام گرفته و تلاش های منسجم و هدفمندی برای از سرگیری صادرات انجام شده که امید است در سال جاری شاهد به ثمر نشستن این مذاکرات باشیم.

وی افزود: حضور آیکید در این نمایشگاه به عنوان نماینده توانمندی های صادراتی ایران خودرو در حوزه قالب سازی بوده اما مذاکرات آن‌ها صرفا معطوف به محصولات خود آن شرکت نیست و می تواند نقش خوبی در توسعه صادرات ایران خودرو در زمینه قالب‌سازی که یکی از بنیان‌های اساسی هر صنعتی است داشته باشد.

مدیر دفتر مطالعات و برنامه ریزی بازارهای صادراتى ایران خودرو، با اشاره به این‌که شرکت گوهرفام که یکی از اصلی‌ترین شرکت‌های ما در داخلی‌سازی به شمار می‌رود نیز در این نمایشگاه حضور دارد، اظهار کرد: این مجموعه یکی از تامین کنندگان اصلی ما در زمینه رنگ خودرو به شمار می رود.

وی با بیان این‌که مجموعه صادرات قطعات ریخته گری ایران خودرو که حداقل شش شرکت از شرکت های گروه صنعتی ایران خودرو را نمایندگی می‌کند نیز در این نمایشگاه حضور دارد، عنوان کرد: این شرکت ها توانسته اند مهندسی، طراحی، ساخت و تولید قطعات را بومی سازی کرده و به تولید قطعات متعدد در سطح تجاری نیز دست یابند. این مجموعه ها هم چنین، از توان صنعتی سازی خوبی بهره مند بوده و توانسته اند نیازهای گروه صنعتی ایران خودرو و سایر خودروسازان و حتی بازار خودرو را نیز پاسخ‌گو باشند.

کیان منش، با اشاره به این‌که آخرین نماینده از گروه صنعتی ایران خودرو در این نمایشگاه، شرکت تولیدی نیرو محرکه است، بیان کرد: این شرکت تولیدکننده موتور سیکلت با برند نامی و NMI است که برندی خوشنام در برخی بازارهای صادراتی بوده و توانسته سهم بازار بسیار خوبی را در خصوص موتورسیکلت هایی که از موتورهای درون سوز استفاده می کنند، کسب کند.
وی با اشاره به این‌که شرکت تولیدی نیرو محرکه در زمینه توسعه محصول عملکرد بسیار خوبی داشته است، گفت: موتورسیکلت تمام برقی نیز چند سالی است که در سبد محصولات تولیدی نیرو محرکه قرار گرفته و با مراودات جدیدی که با کشورهای متعدد شکل گرفته، امیدواریم بازارهای صادراتی این شرکت تنوع و توسعه یابند.

گفتنی است، ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتى ایران از روز هشتم اردیبهشت‌ماه آغاز به کار کرده و تا ساعت ۱۷ امروز در محل دائمی برگزاری نمایشگاه‌های تهران پذیرای بازدیدکنندگان است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *