لطف‌الله سیاهکلی با اشاره به تصویب آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده در کمیسیون زیربنایی دولت، درباره تاثیر واردات خودروهای کارکرده بر بازار خودرو بیان کرد: از نظر بنده اگر واردات خودروهای کارکرده با تصویب نهایی آیین‌نامه در هیات دولت – که امیدواریم این هفته صورت بگیرد – رقم بخورد، دو اتفاق در بازار رخ می‌دهد؛ در وهله اول میزان عرضه خودرو به میزان تقاضا نزدیک می‌شود و بازار از حبابی بودن و حرکت‌های سینوسی خارج می‌شود؛ به عبارتی بازار خودرو پایدار خواهد شد.

 

 

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: در وهله دوم شاهد رقابت در بازار خودرو خواهیم بود. وقتی خودروی خارجی، چه کارکرده و چه نو، وارد بازار شود، تولید داخلی خودرو از انحصار خارج خواهد شد، زیرا بازار رقابتی می‌شود.

 

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز تولیدکنندگان خودرو مدعی هستند قیمت دستوری است و آنها ضرر می‌کنند؛ اما با واردات خودرو، تولیدکنندگان می‌توانند با قیمت واقعی خودروی خود را ارائه کنند. اگر کسی نخرید، تولیدکننده باید برود رقابت کند با خودروهای خارجی. فلذا با واردات خودرو هم قیمت در بازار خودرو تعدیل می‌شود و هم کیفیت بالا می‌رود و هم رقابت به معنای واقعی در بازار خودرو شکل می‌گیرد.

 

از طرف دیگر چون انحصار شکسته می‌شود، عملا شورای رقابت نیز از گردونه قیمت‌گذاری خارج خواهد شد. سیاهکلی در پایان با بیان اینکه «برای واردات، مساله ارز مطرح بود که در آیین‌نامه پیش‌بینی شده است»، تصریح کرد: امیدواریم با نهایی شدن آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده، شاهد ورود هم خودروی کارکرده و هم خودروی نو به کشور باشیم.