قطعات خودرو

تغییرات قانون بیمه شخص ثالث 1400 اعلام شد

قانون بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ دست‌خوش تغییرات مختلفی شده است. برای مثال یکی از تغییرات مهم در قانون جدید بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۰، قانون جدید انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث است.

یکی دیگر از این تغییرات، اضافه شدن اطلاعات گواهینامه به بیمه شخص ثالث است. در این متن سعی داریم تا این تغییرات را به طور کامل برای شما توضیح دهیم.

شرایط جدید بیمه شخص ثالث

یکی از شرایط جدید بیمه شخص ثالث، تغییر در نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث است. همچنین در قانون جدید بیمه شخص ثالث، بیمه‌گذار باید در هنگام خرید بیمه اطلاعات راننده را در بیمه‌نامه ثبت کند.

تغییر دیگری که در شرایط جدید بیمه شخص ثالث ایجاد شده است، نحوه پرداخت خسارت برای خودروی نامتعارف است. در این تغییر جدید خسارت خودروی نامتعارف تا سقف پوشش مالی راننده مقصر پرداخت می‌شود و راننده زیان‌دیده باید باقی مبلغ خسارت را توسط بیمه بدنه خود جبران کند.

قوانین جدید بیمه شخص ثالث

یکی از قوانین جدید بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰، قانون عدم انتقال تخفیف از فروشنده به خریدار است. در این قانون جدید تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث به هیچ عنوان نمی‌تواند در هنگام خرید و فروش خودرو منتقل شود. این قانون جدید بیمه شخص ثالث برای راننده‌محور کردن این بیمه است تا افرادی که با رعایت قانون خسارت ایجاد نمی‌کنند بتوانند تخفیف خود را حفظ کنند و رانندگان متخلف مشمول جریمه شوند.

در قانون جدید انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، فرد می‌تواند تخفیف را برای خود حفظ کند یا تخفیف را به خودروی جدید خود یا اعضای درجه یک خانواده (والدین، همسر و فرزندان) انتقال دهد.

برای حفظ و انتقال تخفیف عدم خسارت در قانون جدید، باید سند خودرو، پلاک و بیمه شخص ثالث همگی به نام یک فرد باشند. همچنین اگر فرد دو خودرو به نام خود داشته باشد و پلاک و بیمه‌نامه‌ی هر دو خودرو نیز به نام خود فرد باشد، می‌تواند تخفیف یکی از خودروها را به دیگری منتقل کند. در چنین حالتی تخفیف بیشتر برای خودرو لحاظ می‌شود، یعنی اگر فرد یک تخفیف ۵۰ درصد و یک تخفیف ۳۰ درصد داشته باشد پس از انتقال تخفیف جدید برابر با تخفیف بیشتر یعنی ۵۰ درصد خواهد بود.

قانون جدید بیمه شخص ثالث برای راننده‌محور شدن بیمه

یکی دیگر از قوانین جدید بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۰، لزوم ثبت اطلاعات گواهینامه در بیمه شخص ثالث است. طبق این قانون افراد باید در زمان خرید بیمه شخص ثالث اطلاعات گواهینامه خود را ثبت کنند تا افرادی که با خودرو رانندگی می‌کنند همگی بتوانند از تخفیف عدم خسارت استفاده کنند.

در این قانون اگر تمام افرادی که با خودرو رانندگی می‌کنند اطلاعات خود را هنگام خرید بیمه شخص ثالث ثبت کنند، همگی از تخفیف عدم خسارت برخوردار می‌شوند و در عین حال اگر یکی از این افراد تصادف کند، جریمه و تخفیف از اطلاعات همان فرد کم می‌شود.

البته باید توجه کنید که اگر اطلاعات گواهینامه قبل از این ثبت نشده باشد هیچ مشکلی در پرداخت خسارت ایجاد نمی‌کند و خسارت به طور کامل پرداخت می‌شود.

بخشنامه جدید بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۰

در بخشنامه جدید بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۰ دو قانون جدید به قانون بیمه شخص ثالث اضافه شده است. قوانین جدید بیمه شخص ثالث که در سال ۱۴۰۰ به این بیمه اضافه شده‌اند عبارت‌اند از قانون جدید انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث و قانون ثبت اطلاعات گواهینامه.

علاوه بر این قوانین در بخشنامه جدید بیمه شخص ثالث، نرخ جدید بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۰ برای وسایل نقلیه مختلف نیز اعلام شده است.

نرخ دیه نیز در بخشنامه جدید بیمه شخص ثالث اعلام شده است. طبق این نرخ پوشش جانی بیمه شخص ثالث برابر با ۶۴۰ میلیون تومان، پوشش حوادث راننده برابر با ۴۸۰ میلیون تومان، حداقل پوشش مالی برابر با ۱۶ میلیون تومان و حداکثر این پوشش برابر با ۳۲۰ میلیون تومان است.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث با قانون جدید

با توجه به تغییرات جدید بیمه شخص ثالث و شرایط کرونا، بهترین راه برای خرید بیمه شخص ثالث استفاده از پلتفرم‌های خرید آنلاین بیمه است.

منبع: ایسنا

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *