قطعات خودرو

سد تعامل بانکی با جهان باید شکسته شود

به گزارش «قطعات خودرو»: شصتمین اجلاس مجمع عمومی بانک مرکزی روز سه‌شنبه به ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری برگزار شد. در این جلسه عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی به تشریح تحولات اقتصاد کشور و اقدامات بانک مرکزی درخصوص مدیریت بازار ارز، تامین ارز کالاهای اساسی و مدیریت نقدینگی پرداخت. در ادامه رئیس‌جمهور با اشاره به شرایط سخت اقتصادی به اقدامات و تدابیر اقتصادی دولت پرداخت و در ادامه از نقش مهم تصویب لوایح FATF در امکان ارتباط سیستم بانکی کشور با شبکه مالی کشورهای دوست گفت و از تعویق در تصویب آن انتقاد کرد.

رئیس‌جمهور اقدامات اقتصادی دولت را تشریح کرد

حسن روحانی روز سه‌شنبه در شصتمین اجلاس مجمع سالانه بانک مرکزی، با تقسیم شرایط کشور به دو دوره قبل و بعد از سال ۹۷، اظهار کرد: از سال ۹۴ تا ۹۶ با اقدامات انجام‌شده از سوی این دولت و عبور از تحریم‌ها، آمار و ارقام کشور در رشد اقتصادی، نرخ تورم و اشتغال افتخار‌آمیز است. رئیس‌جمهور در ادامه به آمار اشتغال و رشد اقتصادی اشاره کرد و گفت: در این دوره (۹۴ تا ۹۶) در هر فصل بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر اشتغال خالص در کشور ایجاد شد، تورم را تک رقمی کردیم و در سال ۹۵ رشد اقتصادی ایران بالاترین رشد اقتصادی در جهان بوده است که این یک افتخار بزرگ است. رئیس‌جمهور تحریف واقعیت‌های کشور و دستاوردهای درخشان دولت تا پیش از جنگ تمام‌عیار اقتصادی را ظلمی بزرگ خواند و گفت: در سال ۹۷ از سوی فردی که به هیچ پیمان و اصل و قاعده‌ای پایبند نبود، به یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار فرا‌خوانده شدیم و پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی این بود که بر اثر فشارهای بی‌سابقه و تحریم‌های همه‌جانبه تا پیش از سال ۹۷ تورم کشور ۳ رقمی خواهد شد. روحانی با بیان اینکه اگر اقدامی برای مدیریت این شرایط نمی‌کردیم، شاهد تورم ۳‌رقمی هم می‌بودیم، عنوان کرد: با تلاش‌های دولت و مسوولان اقتصادی در پایان سال‌۹۷ و با ورود به سال ۹۸ توانستیم به تدریج وضعیت را کنترل کنیم به شکلی که نرخ افزایشی تورم معکوس شده و رو به کاهش گذاشت و در حالی‌که در طول سال ۹۸ روند نرخ تورم رو به کاهش بود متاسفانه در پایان این سال با بحران جدیدی به نام همه‌گیری کرونا مواجه شدیم.

هدف از تحریم‌ها فروپاشی اقتصاد ایران بود

رئیس‌جمهور تصریح کرد: کسانی که تحریم‌های بی‌سابقه و جنگ تمام‌عیار اقتصادی علیه ایران را طراحی کردند، هدف‌شان فروپاشی اقتصاد ایران بود که اگرچه فشارهایی هم به مردم تحمیل شد، اما امروز و با گذشت ۳ سال از آغاز جنگ اقتصادی، اقتصاد کشور همچنان سرپا و رو به جلو است و طرح‌های عمرانی و زیربنایی که هر پنج‌شنبه در طول سال ۹۹ افتتاح شده‌اند، پرچمی برای اعلام شکست تلاش‌های دشمنان به‌حساب می‌آید.

روحانی با اشاره به برخی طرح‌های افتتاح شده تاکید کرد: شاید افتتاح طرح‌های عظیمی مثل احداث خطوط انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به مناطق شرقی و مرکزی کشور در شرایط عادی چندان مهم نباشد اما وقتی در شرایط تحریم همه جانبه هر هفته شاهد افتتاح یا آغاز عملیات اجرایی چنین طرح‌هایی هستیم، نشان می‌دهد که اقتصاد کشور همچنان فعال و پویا به پیش می‌رود.

رئیس‌جمهور در ادامه از مسوولان اقتصادی کشور تشکر کرد و در ادامه افزود: البته این تشکر به معنای آن نیست که عملکرد ما نقص و اشتباهی نداشته، اما در برابر کار بزرگی که انجام شده، باید انصاف و اعتدال را در روایت رخدادها و تاریخ رعایت کنیم.

تصویبFATF یک الزام است‌

روحانی به اقدامات دولت در راستای اصلاح نظام بانکی اشاره کرد و از ساماندهی بانک‌ها و تعطیل‌کردن موسسات غیرمجاز، ادغام بانک‌های نظامی و راه‌اندازی سامانه‌های متعدد برخط از سوی بانک مرکزی به‌عنوان نمونه‌های از این اصلاحات نام برد و گفت: در کدام دوره سراغ دارید که حتی در شرایط عادی چنین اقدامات بزرگی انجام شده باشد؟ راه‌اندازی هر سامانه برخط اقدامی موثر در راستای شفاف‌سازی و مبارزه با فساد است که در این دولت با قوت و قدرت دنبال شد. رئیس‌جمهور تصریح کرد: در این دولت حتی در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم اقدامات بسیار ارزنده‌ای انجام دادیم، اما متاسفانه نتوانستیم در عرصه اطلاع‌رسانی درباره آنها موفق عمل کنیم. روحانی ادامه داد: دولت ۴ لایحه برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم به مجلس ارائه کرد که هم در مجلس تصویب شد و هم ایرادات شورای نگهبان به آنها رفع شد، اما متاسفانه در جای دیگری گیرافتاده‌اند و جمهوری اسلامی ایران که در منطقه سردمدار مبارزه واقعی با فساد، پولشویی و تامین‌مالی تروریسم است نتوانسته در عرصه افکار‌عمومی این تلاش‌های خود را به‌خوبی اطلاع‌رسانی کند. روحانی تصریح کرد: بانک مرکزی و دیگر بانک‌های ما باید با دست باز با دنیا تعامل کنند و ما حداقل اگر برای همکاری با کشورهای دوست اهمیت قائل باشیم، باید کاری کنیم بانک‌های مرکزی کشورهای دوست وقتی می‌خواهند با ایران کار کنند،‌ دلشان قرص باشد و اطمینان حاصل کنند که مشکلی برای آنها به‌وجود نخواهد آمد.

دو وعده روحانی برای ۱۴۰۰

رئیس‌جمهور در ادامه با تشکر از تلاش‌های مسوولان بانک مرکزی در دوران تحریم و همه‌گیری کرونا، برای تامین منابع مالی لازم برای خرید واکسن و همچنین ارائه تسهیلات به آسیب‌دیدگان از کرونا تاکید کرد: بانک‌مرکزی فشارهای ناشی از تحریم و محدودیت‌های ایجاد شده ناشی از همه‌گیری کرونا را توامان به دوش کشید که صمیمانه از زحمات همه مسوولان آن تشکر می‌کنم. روحانی در پایان خاطر‌نشان کرد: سال آینده با ورود واکسن کرونا شرایط بهتری در مهار کرونا خواهیم داشت؛ دولت نیز از تلاش برای بهبود شرایط اقتصادی دست نخواهد کشید. می‌توانم این اطمینان را به مردم بدهم که سال آینده سال بهتری خواهد بود.

تامین ارز کالاهای اساسی در شرایط تحریمی

رئیس‌کل بانک مرکزی در این جلسه با اشاره به فشار بی‌سابقه تحریم‌ها بر اقتصاد کشور و کاهش درآمدهای ارزی کشور گفت: به‌رغم کاهش شدید درآمدهای نفتی دولت در سال‌جاری، بانک مرکزی موفق به تامین ارز‌۱۰‌میلیارد دلار با نرخ ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو و نهاده‌های دامی و مواد اولیه واحدهای تولیدی شد. همتی همچنین تاکید کرد: مشکلات ناشی از شیوع ویروس‌کرونا فشار مضاعفی را بر اقتصاد کشور وارد و شرایط سخت و بی‌سابقه‌ای برای سیاستگذاری پولی و ارزی ایجاد کرد. وی در ادامه با ارائه آمار مربوط به تسهیلات‌دهی بانک‌ها در شرایط کرونایی عنوان کرد: از این لحاظ برای حمایت از اقتصاد ۴۲ هزار میلیارد تومان وام کرونایی تخصیص داده شد که از این میزان ۵/ ۲۸ هزار میلیارد تومان مختص خانوارها بود. رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به مساله نقدینگی گفت: با این حال بانک مرکزی حداکثر تلاش خود را برای مدیریت نقدینگی انجام داد و با وجود کاهش قابل ملاحظه درآمد ارزی و شوک ناشی از کرونا، متوسط رشد نقدینگی در سه سال گذشته ۳/ ۳۰درصد بوده که این میزان از متوسط ۲۰ سال گذشته تنها ۸/ ۲ درصد بیشتر بوده است.

ضربه‌گیری اوراق برای تورم

همتی در ادامه صحبت‌هایش افزود: با کمک وزارت اقتصاد طی ۴۱ حراج توانستیم ۱۱۵ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی را به فروش برسانیم و اگر این کار انجام نمی‌پذیرفت پایه پولی ۳۲ درصد و نقدینگی ۲۶ درصد افزایش می‌یافت که بانک مرکزی جلوی تحقق آن را گرفت. او همچنین با اشاره به رشد اقتصادی ۲/ ۲ درصدی کشور در ۹ ماهه سال جاری ابزار امیدواری کرد: افزایش رشد اقتصادی طی فصول دوم و سوم سال ۱۳۹۹ نوید‌بخش عبور از شرایط سخت بخش واقعی اقتصاد ایران و حاکی از خروج از رکود و آغاز دوره رشد مجدد اقتصادی است. رئیس‌کل بانک مرکزی، اجرای موفق ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح را پروژه‌ای مهم در راستای اصلاح ساختاری نظام بانکی دانست و گفت: درخصوص اصلاح ناترازی بانک‌ها که سابقه‌ای طولانی در اقتصاد کشور دارد اقدامات موثری توسط بانک مرکزی انجام شده که نتایج آن به مرور نمایان خواهد شد. همتی با اشاره به اجرای عملیات بازار باز افزود: اجرای عملیات بازار باز به‌عنوان یک سیاست پولی نوین مبتنی بر کنترل نرخ سود که سال‌ها در نظام بانکی مغفول مانده بود از اقدامات مهم بانک مرکزی در سال‌جاری بود که منجر به بازتعریف رابطه بانک مرکزی و بانک‌ها شده و مسیر اصلاح ناترازی‌های بانکی را هموارتر می‌کند.

p06-01

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *