قطعات خودرو

ضعف های مدیریتی، سنگ اندازی غرب گراها

دکتر قالیباف در نشست با دیپلمات‌ها و روسای نهادهای ایران در روسیه؛

رویکرد دیپلماسی باید از ۲۰ سال پیش اقتصادی- سیاسی می‌شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:

وقتی در حوزه علمی و دفاعی عمق استراتژیک ما ۲۰۰۰ کیلومتر است ولی در حوزه اقتصادی به اندازه یک خمپاره ۶۰ هم نیست یعنی وزارت امور خارجه باید از ۲۰ سال پیش رویکرد خود را از نگاه سیاسی- امنیتی تغییر داده و کاملا اقتصادی- سیاسی می کرد، تا می‌توانستیم از ظرفیت های کشور برای ارتقای توان اقتصادی به خوبی استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به روسیه، دکتر محمدباقر قالیباف شب گذشته در ساعات اولیه ورود خود به روسیه در نشستی با دیپلمات‌ها و روسای نهادهای جمهوری اسلامی ایران در مسکو در محل سفارت ایران در این کشور گفت: کشور امروز با چالش‌های کوچکی مواجه شده که این چالش ها ناراحتی مردم را در پی داشته است.

ضعف های مدیریتی، گرد و غباری روی عظمت های انقلاب

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نقدهای به حقی نسبت به مشکلات کشور به ویژه در مسائل اقتصادی وجود دارد اما بیشتر نقدها به جنبه‌های مدیریتی و بوروکراسی حاکم در کشور وارد است، انقلاب اسلامی عظمت‌های بزرگی را آفریده و مشکلات ناشی از ضعف‌های مدیریتی مانند گرد و غباری روی آن را فرا گرفته است.

وی تصریح کرد: قدرت امروز جمهوری اسلامی از شبه قاره هند تا ساحل مدیترانه تاثیرگذار بوده و اجازه شکل گیری به هژمونی آمریکا را نداده است و از سوی دیگر در داخل کشور توانسته ایم در صنایع دفاعی، تکنولوژی، علم و .. تحولات عظیمی را به وجود بیاوریم.
رئیس مجلس شورای اسلامی درمورد فرار سرمایه از کشور گفت:
شاهدیم که در برهه ای با وجود درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری تورم باقی مانده و رشد اقتصادی ایجاد نشده اما گاهی با درآمد ۲۰ میلیارد دلاری شرایط بهتر و قوی‌تری در زیرساخت‌های کشور به وجود آمده که این موضوع بیان‌گر ضعف‌ها و قدرت‌های مدیریتی در کشور است.

در حرکت علمی و دفاعی عمق استراتژیک ما 2000 کیلومتر ولی در امور اقتصادی به اندازه یک خمپاره 60 هم نیست

قالیباف با تاکید براینکه اکنون در نقطه‌ای ایستاده ایم که با وجود تمام فشارها می‌توانیم یک تحول بزرگ در کشور به وجود بیاوریم، افزود: در بخش‌هایی مانند علمی، دفاعی و تکنولوژی که مبتنی بر سنت‌های الهی و مدیریت درست حرکت کرده‌ایم، موفق بودیم و عمق استراتژیک ما ۲ هزار کیلومتر شده است اما متاسفانه در حوزه اقتصادی عمق استراتژیک ما به اندازه یک خمپاره 60 هم نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به مشکلات و چالش‌های مطرح شده افزود: فصل مشترک تمام مشکلاتی که امشب در این نشست مطرح شد، این است که ما نمی‌توانیم تولیدات خود را ۲ هزار کیلومتر آن طرف‌تر به فروش برسانیم و ریشه اصلی تمام این مشکلات در این  خلاصه می‌شود که توان تولید و قدرت سیاسی برای انجام هماهنگی‌ها و ظرفیت‌های لازم را داریم اما سوءمدیریت و بوروکراسی های غلط موجود، مشکل اصلی ماست که اجازه استفاده از این ظرفیت ها را نمی دهد. 
وی در ادامه همچنین با اشاره به سخنان خود که 2 هفته پیش خطاب به ظریف وزیر امور خارجه در صحن علنی  مجلس بیان کرده بود، اظهار کرد: وزارت امور خارجه باید از ۲۰ سال پیش رویکرد خود را در حوزه وزارت خارجه و سفارتخانه ها از نگاه سیاسی- امنیتی تغییر داده و کاملا اقتصادی- سیاسی می کرد، تا می‌توانستیم از ظرفیت ها به خوبی استفاده کنیم.

فرصت‌ و منافع مشترک ایران و روسیه در مقابل یک‌جانبه گرایی آمریکا

قالیباف درباره انگیزه انتخاب روسیه به عنوان اولین کشور خارجی برای سفر پارلمانی خود اظهار کرد:
از سال ۲۰۰۸ معتقد بودم که قرن ۲۱، قرن آسیاست، با نگاه به منابع قدرت در پنج قاره دنیا شاهدیم که این قدرت به آسیا و حوزه اوراسیا ختم می‌شود. از سوی دیگر با توجه به یک جانبه گرایی آمریکا، فرصت‌ و منافع مشترک ما با روسیه می‌تواند یک همپوشانی خوبی را به وجود بیاورد مانند موضوع سوریه که در حوزه سیاست جهانی آن به خوبی اقدام شد. البته در بحث اقتصادی آن کمی تاخیر داریم.
وی ادامه داد:
علت سفر من به این کشور اطمینان بخشی به روسیه بود تا بداند بروز هر اتفاقی در غرب هیچ تاثیری بر روابط ما با آنها نمی‌گذارد.
ما اکنون به دنبال زیرساخت‌های جدیدی برای استفاده از ظرفیت‌ها هستیم.
رئیس قوه مقننه کشورمان افزود:
غرب‌گراها در کشورمان در بحث همکاری‌های مشترک ایران با روسیه و چین سنگ‌اندازی هایی می کنند،
مانند بحث برنامه راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین که ظرف ۴۸ ساعت هجمه ای را علیه چین به راه انداختند که موجب تعجب این کشور شد.همچنین شاهد بودیم که از روزی  که سفر من به روسیه قطعی شد، هجمه های زیادی را به وجود آوردند.
وی با بیان این که در این سفر حامل پیام رهبرانقلاب برای رئیس جمهور روسیه هستم اظهار کرد:
با این وجود شاهدیم همان جریان ها، طی ۲۴ ساعت چه غوغایی علیه این سفر به راه انداختند.این غوغا سالاری بیانگر یک طراحی مشخص است.

تاکید رهبر انقلاب بر انجام سفر به روسیه بدون تاخیر

قالیباف افزود: در برهه ای حتی زمانی که می‌خواستم زمان سفر به روسیه را به تعویق بیندازم، رهبر معظم انقلاب فرمودند این سفر را به تاخیر نیندازید و تأکیدشان براین بود که نکاتی را به صورت مکتوب به شما ارائه می‌کنم تا به روسیه ببرید.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به دیپلمات ها و روسای نهادهای جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: اقدامات و تلاش‌های شما بسیار اثرگذار و موثر است و ما در منطقه‌ و جهان فرصت‌های مناسبی را داریم که باید به درستی استفاده شود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *