قطعات خودرو

قالیباف در سفر تمرینی یا راهبردی

درحالی که مناسبات ایران و روسیه همواره اهمیّت ویژه‌ای داشته است. محمدباقر قالیباف به همراه چند نفر از نمایندگان مجلس شوراری اسلامی و امیر عبداللهیان مشاور وی به مسکو سفر کرد. سفری که تاکنون حاشیه کم نداشته و احتمالا در آینده نیز حاشیه های مهم‌تر از متن کم نخواهد داشت.

در دیدار رئیس دومای روسیه انجام شد

تقدیم پیام رهبر انقلاب به دولت روسیه:
والودین: از طرف پوتین مکلف شده ام این پیام را دریافت و سریعا به وی تقدیم کنم.
تاکید قالیباف بر بازتعریف روابط پایدار، دراز مدت و راهبردی تهران- مسکو

رئیس مجلس شورای اسلامی پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به ولادیمیر پوتین  را به ویچسلاو والودین رئیس مجلس دومای روسیه تقدیم کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت به مسکو، ویچسلاو والودین بعنوان نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای دریافت پیام کتبی رهبر معظم انقلاب ، در آغاز دیدار دوجانبه با آقای قالیباف، پیام رهبر انقلاب را دریافت کرد.
دکتر قالیباف هنگام تقدیم این پیام به رئیس دومای روسیه با ابلاغ سلام رهبر انقلاب به این کشور، تاکید کرد: همانگونه که وجود ایران مستقل به نفع روسیه است، وجود روسیه مقتدر نیز به نفع ایران است. 
قالیباف با تاکید بر بازتعریف روابط پایدار، دراز مدت و راهبردی میان دو کشور گفت: تغییر و جابه جایی در کاخ سفید در نگاه راهبردی ما به مناسبات تهران – مسکو اثری ندارد. 
وی با اشاره به مداخلات آمریکا در منطقه از جمله در تحولات عراق، سوریه و… تاکید کرد: نقشه های بلند مدت آمریکا به جز ضرر و زیان برای منطقه و به ویژه برای ایران و روسیه اثری ندارد. 

به محض اتمام این جلسه، پیام آیت اللّه خامنه ای را به دست آقای پوتین خواهم رساند

رئیس دومای روسیه با بیان این که اهمیت ویژه این سفر را به خوبی درک می کنیم گفت: همه تلاش خود را برای این سفر مهم که دارای این پیام مهم هست انجام داده ایم. 
وی با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران به خصوص در شرایط کرونا اظهارکرد: برخی دولت ها از حقوق بشر حرف می زنند اما در این شرایط سخت بحران کرونا سیاست اعمال تحریم را دنبال می کنند و درواقع به جای کمک به درمان بیماری کرونا، کیفیت زندگی مردم را کاهش می دهند. 
والودین تاکید کرد: ایران و روسیه برای غلبه بر چالش های منطقه ای و جهانی باید همگرایی خود را همچنان تقویت کنند.

حاشیه های سفر

بعضی از همکاران و مشاوران آقای قالیباف سعی کردند با نوشتن یادداشت ها یا اظهار نظرهایی اهمیّت این سفر را یادآور شوند از جمله مهدی محمدی، مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در مطلبی، سفر رئیس مجلس به مسکو را «ماموریت تاریخی قالیباف» خواند. او نوشته: «آقای قالیباف در سفر به روسیه حامل پیام مکتوب مهم، تاریخی و دوران‌ساز رهبر انقلاب برای رئیس‌جمهور روسیه است. این نخستین بار در تاریخ روابط دوجانبه است که رهبر معظم انقلاب متنی مکتوب و رسمی حاوی نکات راهبردی تقریبا بی‌سابقه برای آقای پوتین ارسال می‌کنند.»
این مشاور قالیباف البته به این نکته نیز اشاره کرده بود که «دیدار با پوتین به‌دلیل پروتکل‌های کرونایی خاص کرملین تا این لحظه نهایی نشده است.»
محمدی در ادامه این توییت‌ها مدعی شده بود که «سفر روسیه با هدف گفت‌‌وگویی راهبردی درباره مسائلی فوق‌العاده مهم و پیچیده توسط فردی انجام می‌شود که امین و فرستاده خاص رهبر انقلاب است. این سفر با تعاملاتی دیگر با چین و اروپا تکمیل خواهد شد.»
گفتنی است رهبر معظم انقلاب پیشتر نیز نامه مکتوب به رئیس جمهور روسیه ارسال کرده بود. حامل این پیام دکتر علی اکبر ولایتی مشاور ایشان در امور بین الملل بود.

در مقابل برخی از اصلاح طلبان رفتار مشاوران و همکاران قالیباف را به سخره گرفتند برای مثال می‌توان به توییت عباس عبدی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اصلاح‌طلب اشاره کرد که خطاب به قالیباف نوشت: «فقط به دو اشکال آقای قالیباف اشاره می‌کنم. ۱- به جای اینکه زندگی و فعالیت عادی خود را انجام دهد، همه کارهایش معطوف به انتخابات است. بنابراین کارهایش همیشه مصنوعی و خراب می‌شود. ۲- مشاورانش از خودش خیلی ضعیف‌ترند. مشاور محترم لطفا آقای رئیس را از این توییت بی‌خبر نگذار.»

البته این تحلیل محمدی فقط با نقد اصلاح‌طلبان روبه‌رو نشد. همقطاران اصولگرای او نیز به این تحلیلش انتقاد کردند. سایت رجانیوز نزدیک به جبهه پایداری دیروز مطلبی منتشر کرد که در آن آمده است: «این اغراق‌گویی با هشتگ معتمدنظام به‌گونه‌ای است که گویا اگر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس نبود رهبرانقلاب هیچ فردی را برای انتقال پیام به مسکو نداشته و شخص ایشان از محتوای پیام مهم‌تر بوده است!» رجانیوز افزود: «نکته دیگر اینکه مشخص نیست چرا نزدیکان قالیباف به خود اجازه می‌دهند برای کسب وجهه سیاسی برای رئیس مجلس اخبار مهم، راهبردی و حاوی پیام‌های بین‌المللی را به بازی سیاسی تقلیل دهند.»

محمد مهاجری روزنامه‌نگار اصولگرا نیز در توییتی نوشت: «خاک بر سر من که بادمجان دورقاب چین‌های رئیس مجلس مملکتم برای عکس او با پوتین، برای مصرف در انتخابات۱۴۰۰ تاریخ دیدار را به دروغ جعل می‌کنند. … و وقتی «نه» می‌شنوند به دروغ می‌گویند پروتکل روسیه را نپذیرفتیم.»

با همه این حواشی، قالیباف به روسیه رفت و پیش از سفرش هم در جمع خبرنگاران تاکید کرد: مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) همواره بر روابط راهبردی با کشور روسیه تاکید داشته‌اند و این تاکیدات مستمر، موجب شد اولین سفر خارجی من در جایگاه ریاست مجلس با دعوت رسمی، به روسیه باشد. بنابراین یکی از برجستگی‌های سفر این است که حامل پیام مهمی برای دولت روسیه درخصوص مسائل راهبردی هستم.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *