قطعات خودرو

قالیباف: دولت با تشکیل ستاد ساماندهی فوری، به مشکلات پایان دهد/ مشکلات بازار ظرف ۴۸ساعت قابل ساماندهی است

به گزارش «قطعات خودرو»:

ئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تصویب لایحۀ بودجه به گام نهایی خود رسیده است و پس از تلاش‌های چندین‌‌ماهۀ نمایندگان برای کاهش ایرادات لایحۀ اولیۀ بودجه، امروز فرایند تصویب سند مالی یک‌ساله کل کشور به پایان خواهد رسید.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 26 اسفند) قوه مقننه و در نطق پیش از دستور خود، گفت: فرا رسیدن اعیاد شعبانیه به‌خصوص میلاد مسعودِ سید و سالار شهیدان امام حسین علیه السلام و روز پاسدار را به همۀ مردم عزیز ایران و سبزپوشان سرافراز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تبریک و تهنیت می‌گویم. پاسداران فداکار انقلاب اسلامی در تمامی برهه‌های تاریخی و در گردنه‌های دشوار انقلاب اسلامی، با پیروی از اسوۀ فداکاری و ایثار، امام حسین علیه السلام، جان خود را برای صیانت از انقلاب و تأمین امنیت و آرامش و رفاه همۀ مردم ایران و تمام دلباختگان به آرمان انقلاب اسلامی، فدا کرده‌اند و حق ایثار را به‌تمام‌معنا به‌جا آورده‌اند.

وی در توضیح دربارۀ روند بررسی لایحۀ بودجه در مجلس و مهم‌ترین تغییراتی که برای تأمین منافع مردم در این لایحه مدنظر نمایندگان مردم بود، ادامه داد: تصویب لایحۀ بودجه به گام نهایی خود رسیده است و پس از تلاش‌های چندین‌‌ماهۀ نمایندگان برای کاهش ایرادات لایحۀ اولیۀ بودجه، امروز فرایند تصویب سند مالی یک‌ساله کل کشور به پایان خواهد رسید. از نیمۀ دوم امسال، امیدوار بودیم دولت ارادۀ کافی برای تدوین بودجه‌ با ساختار اصلاح‌شده را داشته باشد و سال پایانی دولت، نویدبخش آغاز اصلاحات اساسی در ساختار مالی و اقتصادی کشور باشد ولی در هر حال اراده و توان اجرایی کافی برای تغییر اساسی مسیر بودجه‌ریزی کشور در دولت وجود نداشت و مجلس نیز تصمیم گرفت در این شرایط، هدف‌گذاری خود را بر کاهش ایرادات بودجه و اعمالِ تغییرات در حد توان اجرایی دولت و تأمین حداکثری منافع مردم قرار دهد.

نماینده تهران در مجلس افزود: لایحه‌ای که پیشِ‌روی ماست، مطلوب مجلس نیست ولی لااقل می‌توانیم از این امر خرسند باشیم که برخی تصمیمات مهم که سالها در پیچ‌وخمِ نظام قانون‌گذاری کشور معطل مانده بود، بالاخره در این بودجه به‌تصویب رسیده است و دولت از لحاظ قانونی ملزم به اجرای دقیق آنهاست. با این تصمیمات به‌خصوص در حوزۀ کاهش تبعیض‌ها و شفافیت مالی دولت، ظرفیت‌های تغییر ریل بودجه‌ریزی در کشور بیش از گذشته فراهم خواهد بود.

رئیس قوه مقننه با اشاره به ویژگی متمایزکنندۀ مصوبات مجلس در فرایند بررسی بودجه، یادآور شد: تأکید نمایندگان بر اتخاذ تصمیمات ضروری بدون توجه به فشارهای گروه‌های صاحب منافع و نفوذ بوده است تا منافع مردم تأمین شود. برقراری نظام مالیاتی عادلانه در این لایحه با شجاعت انجام شده است؛ مالیات فعالیت‌های مولد از جمله مالیات اصناف و واحدهای تولیدی با همت نمایندگان کاهش پیدا کرد و بر فعالیت‌های غیرمولد، مالیات وضع شد.

قالیباف تصریح کرد: ما همچنین مصمم به کاهش اختلاف طبقاتی و کم کردن فاصلۀ فاحش بین درآمد کارکنان و مدیران دولتی بودیم. در این بودجه توانستیم با مالیات‌های پلکانی تا سقف 35 درصدِ حقوق مدیران پردرآمد و کاهش میزان افزایش حقوق مدیران و کاهش سقف حقوق دریافتی پردرآمدها نسبت به حداقل حقوق به آن دست یابیم، علاوه بر این بسیاری از معافیت‌های مالیاتی بی‌مبنا که در نتیجۀ سالها کم‌توجهی به اولویتِ کاهش تبعیض ایجاد شده بود، لغو شد که با استقبال مردم و البته ناراحتی صاحبان منافع خاص روبه‌رو شد؛ و در نهایت اینکه از صاحبان خودروها و خانه‌های لوکس به‌صورت سالیانه، متناسب با ارزش دارایی آنها، مالیات گرفته خواهد شد.

وی اضافه کرد: مردم خود به‌خوبی می‌دانند که اتخاذ هریک از این تصمیمات، با توجه به عادت‌های غلط موجود در نظام پرداخت‌های کشور تا چه‌اندازه دشوار است و همین دشواری، در تمامی مجالس قبل، تحقق این تصمیمات لازم را غیرممکن کرده بود ولی امروز خوشحالیم که با وجود آنکه اشکالات ساختاری همچنان در بودجه وجود دارد، تصمیمات ضد تبعیضِ مهمی هم در مجلس اتخاذ شده است.

نماینده تهران در مجلس گفت: گام مهم دیگر نمایندگان، مصوبات تاریخ‌ساز برای تحقق شفافیت و انضباط مالی دولت بوده است که گامی اساسی برای ریشه‌کن شدنِ فرصت‌های تخلفات مالی در تمامی دستگاه‌های اداری و اجرایی کشور به‌شمار می‌آید. تمامی پرداخت‌ها به مدیرانِ تمام ِدستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی به‌موجب حکم برنامۀ ششم توسعه باید در سال آینده در سامانه‌ای برای نهادهای نظارتی شفاف شود و هرگونه پرداخت حقوق یا دریافت پاداش توسط مدیران، خارج از این چارچوب، در حکم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی محسوب شود و قابل پیگرد قضایی باشد.

رئیس مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: پس از سالها، مجلس عزم خود را جزم کرد تا اعتبار لازم برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با دیگران را تأمین کند و این بی‌عدالتی پس از سال‌ها ان‌شاءالله با اهتمام دولت، رفع خواهد شد. در حوزۀ عدالت آموزشی، بالاخره به تأمین اعتبار رتبه‌بندی معلمان که مطالبۀ عموم جامعۀ محترم فرهنگیان بود، توجه شد.

وی یادآور شد: یکی از اولویت‌های ما در فرایند بررسی بودجه، سوق دادن منابع کشور به‌سمت فعالیت‌های مولد و ضدتبعیض بود؛ برای مثال، اعتبار مالی ویژه برای اشتغالزایی به‌خصوص در مناطق محروم و اعتبار ویژه برای محرومیت‌زدایی اختصاص داده شده است تا کمی از درد و رنج بی‌عدالتی در حق قشرهای ضعیف، محروم و نیازمندِ حمایت کاسته شود. برای حمایت از خانواده‌ها، افزایش وام ازدواج و وام مسکن و همچنین اختصاص وام مسکن ویژه برای خانواده‌های دارای سه فرزند و همچنین اختصاص اعتبار ویژه برای اشتغال‌زایی زنان سرپرست خانوار و الزام تأمین حداقل معیشت زنان مُعسر که از درآمد و حمایت کافی برخوردار نیستند، در دستور کار قرار گرفت.

قالیباف عنوان کرد: البته تحقق همۀ این مصوبات در گروی اجرای درست دولت است؛ همۀ مردم انتظار دارند دولت تا آخرین روز فعالیت خود، با توانی بیش از گذشته به فعالیت مشغول باشد و با اجرای درست و دقیق احکام بودجه، لااقل در ماه‌های آخر این دولت، خاطره‌ای خوب از خود به‌جا بگذارد. هرچند که راهِ نرفتۀ پیشِ‌رو در اصلاح ساختار بودجه و تغییر اولویت‌های تصمیم‌گیری‌های اقتصادی در کشور طولانی است ولی مجلس، جهت حرکت را از تقویت سوداگران و دلال‌ها به‌سمت رفع تبعیض‌ها و سوق دادن منابع به‌سمت عموم مردم تغییر داده است و این خود نویدبخش آینده‌ای روشن‌تر با تصمیماتی عالمانه‌تر و اراده‌ای بسیار بیشتر در تغییر ریل اقتصاد کشور خواهد بود.

وی اضافه کرد: دستگاه اجرایی کشور در دولت‌های مختلف، انگیزۀ لازم را برای ایجاد تغییرات نداشته است ولی همراهی امروز مردم با همین تصمیمات محدود ولی مؤثرِ مجلس نشان می‌دهد که مردم می‌توانند با مطالبه‌گری، چرخ‌های زنگ‌زدۀ دستگاه اجرایی را ترمیم کنند و به حرکت دربیاورند و همان معجزه‌ای را که در سالهای انقلاب و دفاع مقدس دیدیم این‌بار با همراهی عمومی و فراجناحی همۀ مردم در عرصۀ اقتصاد نیز شاهد باشیم.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: با حضور در بطن مردم و گفتگوی رودررو، با جوانان مطالبه‌گر و شجاع در سراسر ایران، مطمئن شده‌ام که دور از ذهن نیست که در سالهای آینده، چنان فضایی در جامعه پدید آید که سیاستگذاران و مجریان، فارغ از ترجیحاتِ شخصی و حزبی و جناحیِ خود، با نیروی مطالبه و هدایت‌گری مردم، وادار به انجام اصلاحات ساختاری و اساسی به‌خصوص در مدیریت اقتصاد کشور شوند؛ معجزۀ اجتماعی مردم مطمئناً غیرممکن‌ها را ممکن خواهد کرد و فتح‌المبین‌هایِ اقتصادی و مدیریتی را محقق خواهد ساخت و جوانان را همان‌طور که رهبر معظم انقلاب در نظر دارند به میدان مشارکت فعال و مؤثر در ادارۀ کشور خواهد آورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه چند نکته در خصوص وضعیت ناگوار مدیریتِ بازار کالاهای اساسی شب عید را یادآور شد و گفت: متأسفانه با وجود آنکه کالا به‌اندازۀ کافی در انبارها هست ولی مدیریت نظام توزیع آن‌چنان دارای ایرادات اساسی و انفعال و سوءمدیریت است که کرامت مردم در توزیع کالاها حفظ نمی‌شود، مجلس با خواست دولت برای ادامه یافتن تخصیص ارز 4200تومانی موافقت کرد، حالا نیز انتظار داریم دولت بتواند لااقل نظر و خواست خود را به‌درستی اجرا کند؛ مردم امروز می‌گویند “اگر دولت نمی‌تواند گرانی را مهار کند لااقل کرامت ما را حفظ کند تا در روزهای شیوع کرونا، ساعت‌ها در صف خرید مرغ نمانیم”؛ دولت صدای مردم را بشنوند.

قالیباف تصریح کرد: گوش مردم از توضیحات پر شده است، دولت موظف است در اسرع وقت بازار شب عید را سامان دهد و از هرگونه دلیل‌تراشی پرهیز کند، مردم انتظار دارند دولت لااقل در این 100 روز، بازار مرغ و مایحتاج ضروری را در سطح حداقلی مدیریت کند. اگر ارادۀ لازم وجود داشته باشد، این بازار با توجه به اینکه کالاها موجود است، ظرف 48 ساعت قابل ساماندهی است و مسئولان اجرایی به این امر واقف هستند؛ انتظار می‌رود دولت تمام توان خود را برای بازگرداندن آرامش به بازار کالاهای اساسی متمرکز کنند و با تشکیل ستاد ساماندهی فوری بازار شب عید، به مشکلات پایان دهند و گزارش اقدامات عاجل را در اسرع وقت به اطلاع مردم برسانند.

همچنین قالیباف در ابتدای جلسه علنی امروز قوه مقننه، گفت: به‌مدت یک ساعت جلسه‌ای به‌صورت غیرعلنی در ارتباط با موضوع بودجه سال 1400 و مسائل جاری برگزار شد.

آخرین اخبار

» گروه نشریات هفت اقلیم هنر

» با ما در ارتباط باشید

میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است