قطعات خودرو

قطعه‌سازان کشور و توان ایجاد صرفه‌جویی ارزی 133میلیون یورویی

مدیر عامل ساپکو اعلام کرد: ایران خودرو در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها، ۱۲۵ پروژه داخلی‌سازی قطعات با فناوری بالا را دارد که با تحقق آن، ۱۳۳ میلیون یورو کاهش ارزبری خواهیم داشت.

عادل پیرمحمدی در دومین جلسه ستاد ساخت داخل گروه صنعتی ایران‌خودرو در سال ۱۴۰۰ که با حضور انجمن‌های قطعه‌سازی تشکیل شد، اظهار کرد: ۷۶ میلیون یورو کاهش ارزبری ناشی از داخلی‌سازی در حوزه قطعات ارزبر، ۲۶ میلیون یورو مربوط به خودکفایی مواد اولیه، ۲۴ میلیون یورو در حوزه بهینه‌سازی و هفت میلیون یورو نیز برای داخلی‌سازی قالب و ابزار خواهد بود.

وی تصریح کرد: برای اجرای پروژه داخلی‌سازی قطعات در سال جاری به ۸۴۹ میلیارد تومان و ۱۳ میلیون یورو سرمایه‌گذاری نیاز است.

پیرمحمدی افزود: طبق تأکیدات مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، به منظور تداوم نهضت داخلی‌سازی قطعات، این خودروساز در نظر دارد بخشی از فروش اموال و دارایی‌های غیر مولد خود را در سال جاری به این امر مهم اختصاص دهد.

مدیرعامل ساپکو با اشاره به این که بخشی از سرمایه مورد نیاز برای اجرای داخلی‌سازی قطعات از طریق آورده نقدی و سرمایه‌گذاری توسط سازندگان و اختصاص بخشی از مطالبات سازندگان برای ساخت داخل تأمین خواهد شد، گفت: مابقی از منابع و تسهیلات بانکی فراهم می‌شود.

پیرمحمدی، اجرای مشوق‌ها را برای شتاب‌دهی به فرآیند تعمیق و اجرای پروژه‌های ساخت داخل و تحقق جهش تولید الزامی دانست و گفت: عقد قرارداد با سازندگان به قیمت هزینه تمام شده قطعه و یا بر اساس فوب خلیج فارس و پرداخت مبلغ قطعه تحویلی به صورت ماهیانه، از جمله مشوق‌های در نظر گرفته شده برای شتاب‌دهی به ساخت داخل قطعات است.

مدیرعامل ساپکو، در زمینه پشتیبانی‌های فنی و کیفی از سازندگان برای داخلی‌سازی قطعات، اظهار کرد: تسهیل و تسریع در تست قطعات و اجرای فرآیند کیفی و فراهم کردن زمینه تعامل بیشتر قطعه‌سازان با شرکت‌های دانش‌بنیان برای حل مسائل فنی از مهم‌ترین موارد پشتیبانی از سازندگان داخلی است.

وی متوسط ارزبری هر دستگاه خودرو را ۱۷۱۵ یورو عنوان کرد و گفت: حدود ۶۷ درصد از این میزان ارزبری مربوط به تولیدکنندگان مواد اولیه و قطعات الکترونیکی است و تنها ۳۳ درصد خودکفایی مربوط به صنعت خودرو و قطعه‌سازی است که پیگیری و اقدام سایر صنایع نظیر پتروشیمی‌ها، صنایع فولاد و الکترونیک را می‌طلبد.

گفتنی است در جلسه ستاد ساخت داخل ایران‌خودرو، چالش‌های موجود در زمینه تداوم نهضت داخلی‌سازی قطعات و راهکار‌های عبور از آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

منبع: مهر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *