قطعات خودرو

ماموریت‌های وزارت صمت در سال جدید

به گزارش «قطعات خودرو»:

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر بحث سرمایه‌گذاری، افزایش تولید و اشتغال‌زایی به‌عنوان ماموریت این سازمان، سرمایه‌گذاری ناشی از امضای تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته میان وزارت صمت و نمایندگان پنج استان کشور را ١۵٢ هزار میلیارد تومان در قالب ۶٢ پروژه‌ جدید اعلام و برآورد کرد که در سال آتی به هزار هزار میلیارد تومان فرصت سرمایه‌گذاری دست یابیم. به گزارش «ایسنا» مراسم امضای تفاهم‌نامه توسعه سرمایه‌گذاری اقتصاد مقاومتی با شرکت‌های برتر با حضور وزیر صمت و مقامات این سازمان، مدیران عامل شرکت‌های بزرگ معدنی کشور و مقامات استان‌های مختلف برگزار شد.

ماموریت‌های وزارت صمت در سال جدید

در این طرح شرکت‌های چادرملو، ماشین‌سازی اراک، آلومینیوم المهدی، نفت سپاهان و شیرین عسل قریب به شش میلیارد دلار برای توسعه طرح‌های اقتصاد مقاومتی سرمایه‌گذاری خواهند کرد. علیرضا رزم‌حسینی ضمن اشاره به اینکه وزارت صمت چند ماموریت بسیار مهم دارد که از جمله آنها بحث سرمایه‌گذاری، افزایش تولید و ایجاد اشتغال در کشور است، اظهار کرد: اگر قصد داریم که در منطقه قوی ظاهر شویم، باید اقتصاد خود را قوی کنیم. در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید به درون و بیرون از منظر صادرات توجه داشته باشیم؛ بنابراین برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برنامه‌هایی در نظر گرفته شده که از شرکت‌های برتر و توانمند (در مرحله اول ١٠٠ شرکت فراخوان شده است) در جهت توسعه سرمایه‌گذاری، اشتغال و تولید، بهره بگیریم که خوشبختانه با استقبال کم‌نظیری هم روبه‌رو شده‌ایم و اولین مرحله از امضای تفاهم‌نامه‌های توسعه سرمایه‌گذاری، اشتغال و تولید، با حضور ارکان دولت، نمایندگان مجلس و استانداران پنج استان‌ آذربایجان شرقی، اصفهان، یزد، مرکزی و هرمزگان انجام و سرمایه‌گذاری انجام شد. وی افزود: با امضای این تفاهم‌نامه‌ها ١۵٢ هزار میلیارد تومان در ۶٢ پروژه جدید سرمایه‌گذاری توسط شرکت‌های برتر اتفاق افتاد. مهم این است که فضای کشور را به سمتی حرکت دهیم که ایجاد شغل و اشتغال باشد. همان‌طور که بر هیچ کس پوشیده نیست، امروز یکی از مشکلات عمده کشور گرانی و تورم است که ریشه‌هایی همچون رشد نقدینگی در کشور، افزایش نرخ ارز، کاهش سرمایه‌گذاری در بخش تولید و… دارد. امروز اگر براساس اعلام بانک مرکزی ایران با سه میلیون و ۶٠٠ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور روبه‌رو شده‌ایم، ما وظیفه خودمان می‌دانیم که با استفاده از توان شرکت‌های برتر، شرکت‌های بزرگ و همچنین شرکت‌های کوچک و متوسط، نسبت به هدایت سرمایه‌ها به سمت اشتغال و تولید اقدام کنیم. با موفقیت در این راه علاوه براینکه تورم کاهش پیدا خواهد کرد، افزایش تولید نیز رقم خواهد خورد. رزم‌حسینی خاطر نشان کرد: سرمایه‌گذاری‌ها در بخش زنجیره‌ تامین صورت گرفته که سرمایه‌گذاری در رشته‌های مختلف همچون فولاد، صنایع پتروشیمی، آلومینیوم، خودروسازی، موادغذایی، پوشاک، ماشین‌سازی، قطعه‌سازی و همچنین صنایع شیرینی و شکلات از جمله برنامه‌های ماست. برآورد ما است که تا سال آتی به یک میلیارد هزار تومان (هزار هزار میلیارد تومان) فرصت سرمایه‌گذاری برسیم.

  تعریف ۶ میلیارد دلار توسط پنج شرکت

در ادامه این مراسم سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به اینکه این تفاهم‌نامه‌ها شامل ۶۲ پروژه در زمینه معدن و صنایع معدنی، صنایع غذایی، ماشین‌سازی و صنایع پالایشگاهی است، گفت: هدف از تنظیم و امضای این تفاهم‌نامه‌ها ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری و تشویق بنگاه‌ها برای توسعه و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با تکیه بر توانمندی‌های داخلی است. به این منظور از میان ۱۲ هزار بنگاه اقتصادی با اشتغال بیش از ۱۰ نفر، برپایه شاخص‌های مختلف همچون اشتغال، صادرات و ارزش افزوده، تعداد ۱۰۰ شرکت برتر شناسایی و انتخاب شده‌اند که از این تعداد ۳۹ شرکت در بخش پالایشگاهی، پتروشیمی و شیمیایی، ۲۱ شرکت در حوزه غیرفلزی، ۲۰ بنگاه در حوزه معدن و صنایع معدنی و ۲۰ بنگاه نیز در بخش ماشین‌سازی و نیرومحرکه فعالیت دارند. وی افزود: پنج شرکت چادرملو، ماشین‌سازی اراک، آلومینیوم المهدی، نفت سپاهان و شیرین عسل، در گام نخست حدود ۶ میلیارد دلار موضوع تعریف کرده‌اند. زرندی عنوان کرد: برای تامین منابع مالی نیز از ظرفیت بازار سرمایه، منابع بانکی، آورده بنگاه‌ها، منابع صندوق توسعه ملی و جلب مشارکت سایر بنگاه‌های برتر استفاده خواهد شد. معاون وزیر صمت ضمن تاکید براینکه طی سال‌های گذشته به‌رغم اینکه سرمایه‌گذاری در کشور رشد داشته، اما متناسب با تورم و استهلاک نبوده است، خاطر نشان کرد: هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه‌ها، تکمیل زنجیره ارزش، بهبود تراز تجاری کشور، نوسازی ماشین‌آلات، توسعه فناوری‌های نوین، حرکت به سمت تنوع محصولات و ورود به بازارهای جهانی هستیم. آینده کشور از آن تولید بر محور فناوری است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *