قطعات خودرو

مقابله تویوتا با سارقان بریتانیایی؛ ردیابی مبدل‌های کاتالیستی

خودروسازان مجبورند میلیارد‌ها دلار برای تولید خودرو‌های برقی دوست‌دار محیط زیست سرمایه‌گذاری کنند با این حال خودرو‌های برقی درصد کوچکی از خودرو‌های در حال فروش یا در حال تردد را هم تشکیل نمی‌دهند، مگر برای کسانی که در کشور نروژ زندگی می‌کنند.

یکی از راه‌هایی که آلایندگی را در خودرو‌های بنزینی کاهش می‌دهد، کاتالیتیک کانروتر (catalytic converter) یا همان مبدل‌های کاتالیستی هستند. این قطعات سر راه اگزوز خودرو‌ها قرار داده می‌شوند تا از آلاینده‌های خروجی موتور بکاهند. از معایب این قطعات این است که از عملکرد [قدرت، شتاب و سرعت] خودرو می‌کاهند اما عیب بزرگ‌تر آن این است که به دلیل به کار رفتن فلزات بسیار گران‌قیمت در این قطعات از قبیل پلاتین، پالادیوم و رودیم، به شدت مورد توجه و علاقه‌ی سارقان سازمان‌یافته هستند. در چند سال اخیر، سرقت این مبدل‌های کاتالیستی روند افزایشی شدید داشته است.

حالا تویوتا به راه حلی رسیده است که حداقل میزان سرقت این قطعات را کاهش دهد. در کشور بریتانیا، تویوتا 1 میلیون پوند (1.4 میلیون دلار) هزینه کرده است و به شکلی مخفیانه 100 هزار مبدل کاتالیستی را در خودرو‌های پریوس نشانه‌گذاری می‌کند. البته ابتدا 50 هزار کیت را به کمک شرکتی به نام اسمارت واتر Smartwater آماده کرده و پلیس این کشور هم آن را تأیید کرده است. این کیت‌ها روی مبدل‌ها نشان‌گذاری نامرئی انجام می‌دهد که پلیس می‌تواند ردگیری و سارقان را به این شکل دستگیر کند. این خدمات برای کلیه دارندگان تویوتا و لکسوس [برند لاکچری تویوتا] رایگان است و تمامی صاحبان این برند می‌توانند با مراجعه به نمایندگی‌های فروش و خدمات پس از فروش تویوتا این کیت‌ها را روی مبدل‌های خود نصب کنند.

سارقان بیشتر مدل‌های قدیمی را ترجیح می‌دهند چون هم راحت‌تر است هم استرس کمتری دارد. اما حالا اگر صاحبان تویوتا و لکسوس به نمایندگی مراجعه کنند، حداقل این ترس در سارقان ایجاد شده که ممکن است پلیس سر وقت آن‌ها بیاید و محل فروش قطعات سرقت رفته لو برود.

فعلاً 20 هزار کیت اسمارت واتر توسط تویوتا در اختیار پلیس قرار گرفته است. همچنین کمپانی‌های امداد جاده‌ای roadside assistance company هم در حال همکاری با پلیس و صاحبان برند تویوتا و لکسوس هستند تا این کیت به رایگان به دست مشتریان برسد.

دزدیده شدن مبدل‌های کاتالیستی علاوه بر بار مالی، موجب استرس‌های شدیدی در بین مردم بریتانیا می‌شود. نوع نگاه تویوتا به این مسئله هم پندآموز است. شرکت تویوتا در بریتانیا، مسئله‌ای را تشخیص داده که با هزینه یا سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند به بالا رفتن اعتبارش منجر شود.

راب جایلز (Rob Giles) مدیر خدمات مشتری تویوتا در بریتانیا می‌گوید: «دزدی مبدل کاتالیستی معضل جدید در بریتانیا است و تأثیر مهمی روی قربانیان این جرم باقی می‌گذارد، هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ احساسی. ما از انجام این ابتکار عمل خیلی خوشنود هستیم و با پلیس همکاری نزدیک داریم، هم به آن‌ها در تلاش‌شان برای مبارزه با جرم کمک می‌کنیم و هم پیام واضحی برای مجرمان می‌فرستیم که اگر آن‌ها خودرو‌های تویوتا یا لکسوس را هدف قرار دهند، احتمال به دام افتادن‌شان بیشتر است.»

منبع: سایپا نیوز

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *