قطعات خودرو

هزینه مواد اولیه داخلی قطعه‌سازان؛ 20 درصد گران‌تر از نرخ جهانی

مازیار بیگلو با تشریح جزئیات جلسه قطعه‌سازان و خودروسازان با رئیس کمیسیون صنایع مجلس، اظهار داشت: در این جلسه مشکلات اصلی و بحرانی صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی مطرح شد که مهم‌ترین آن، کمبود نقدینگی در این صنعت بود که از قیمت‌گذاری دستوری خودروها ناشی شده است.

وی ادامه داد: روزی که قیمت دلار روند کاهشی به خود گرفت، شورای رقابت مصوبه افزایش 10 درصدی قیمت خودرو را صادر کرد که دیرهنگام بود و مشکلی از خودروسازان و قطعه‌سازان را حل نمی‌کند.

بیگلو با بیان اینکه در حال حاضر عرضه مواد اولیه مورد نیاز قطعه‌سازان خودرو به ویژه در زمینه فولاد وضعیت نابسامانی دارد، گفت:‌ با وجود اینکه قیمت‌ مواد اولیه  باید بر مبنای نرخ‌های جهانی تعیین شود، اما شاهد این هستیم که با وجود کاهش نرخ‌های جهانی و همچنین ریزش 20 درصدی قیمت ارز در کشور، قیمت مواد اولیه افزایشی است.

دبیر انجمن قطعه‌سازان ادامه داد: در حال حاضر میانگین سبد خرید مواد اولیه قطعه‌سازان 20 درصد گران‌تر از نرخ‌های جهانی است، به طوری که اگر این مواد را از خارج تهیه کنیم، به صرفه‌تر است.

وی با اشاره به سهم 50 درصدی فولاد در سبد مواد اولیه قطعه‌سازان، گفت:‌ بقیه این سبد را محصولات پتروشیمی، مس و آلومینیوم تشکیل می‌دهد و در حال حاضر مشکلات اساسی در تأمین مواد اولیه داریم.

بیگلو در ادامه با اشاره به تعدد نهادهای تصمیم‌گیر در خصوص صنعت خودروسازی، گفت: در جلسه روز یکشنبه، رئیس کمیسیون صنایع مجلس بر لزوم اتخاذ سازوکاری جهت مدیریت بازار مواد اولیه تأکید کرد، طوری که نه فولادسازان و نه تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی متضرر شوند و نه قطعه‌سازان.

دبیر انجمن قطعه‌سازان ادامه داد:‌ در این جلسه آقای اکبری دو راهکار را برای حل مشکل تأمین مواد اولیه پیشنهاد کردند که قرار شد مورد بررسی بیشتر قرار گیرد. بر این اساس یک نماینده از از انجمن قطعه‌سازان و دو نماینده نیز از خودروسازان تعیین شد تا یک پیشنهاد مشخص را در این خصوص در اولین جلسه کمیسیون صنایع طی هفته آینده با حضور مقامات دولتی ارائه کنیم.

وی تأکید کرد: امیدواریم طی دو ماه باقیمانده از عمر دولت، تصمیم‌گیری درستی در خصوص تأمین مواد اولیه مورد نیاز قطعه‌سازان صورت گیرد طوری که اگر نمی‌توانند قیمت نهایی خودرو را اصلاح کنند، حداقل در مورد قیمت مواد اولیه اقدامات مؤثری انجام شود.

بیگلو در مورد میزان مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان نیز گفت: میزان این مطالبات بیش از 35 هزار میلیارد تومان است و در حال حاضر خودروسازان به دلیل اینکه طی سه،چهار هفته اخیر دریافت پول از بابت فروش خودرو نداشته‌اند، پرداخت مطالبات قطعه‌سازان نیز با مشکل جدی‌تری روبه‌رو شده است.

منبع: فارس

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *