قطعات خودرو

هشدار زمانی ظریف به آمریکا

به گزارش «قطعات خودرو»:

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌و‌گویی با اندیشکده «مرکز سیاست اروپا» با اشاره به نزدیکی انتخابات در ایران، خطاب به آمریکا گفت: «ما در اینجا با محدودیت زمانی مواجهیم و زمانی که انتخابات در کشور برگزار شود، این دولت قادر به انجام هیچ کار جدی نیست و تقریبا ۶ ماه یک دوره انتظار خواهیم داشت.» او از دولت بایدن خواست هرچه سریع‌تر تحریم‌ها را لغو کند.

هشدار زمانی ظریف به آمریکا

وزیر خارجه ایران بار دیگر با تاکید بر مواضع پیشین تصریح کرد که ایران، فورا پس از بازگشت کامل آمریکا به برجام، به اجرای کامل این توافق هسته‌ای بازمی‌گردد و بنابراین نیازی به مذاکرات بیشتر در این خصوص نیست. همزمان سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز با تاکید بر اینکه به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در مورد هیچ موضوعی با آمریکا گفت‌وگو نمی‌کنیم، گفت: مسیر دیپلماسی کاملا روشن است. مقامات دولت بایدن بازگشت آمریکا به برجام را به بازگشت تهران به تعهدات هسته‌ای خود مشروط کرده‌اند.

در همین ارتباط محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با اندیشکده«مرکز سیاست‌ اروپا» با تاکید بر لزوم بازگشت کامل ایالات متحده به تعهداتش ذیل برجام گفت: «ما آمادگی داریم تا پس از بازگشت ایالات متحده به اجرای برجام، فورا به اجرای کامل برجام بازگردیم. به همین سادگی. ما نیازی به مذاکرات بیشتر نداریم.» او سپس ادامه داد: «به محض آنکه ایالات متحده آمریکا به اجرای تعهداتش ذیل برجام بازگردد، ما می‌توانیم گفت‌وگوهای بیشتری با گروه ۱+۵ داشته باشیم تا آن زمان، دلیلی برای هرگونه مذاکره وجود ندارد.» به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به این نکته که برجام نقطه‌ ضعف‌هایی هم دارد گفت: «رسیدن به توافق همیشه شامل «بده بستان‌هایی» می‌شود. از چشم‌انداز ما نقص‌هایی در برجام وجود دارد و از نظر شرکای غربی (طرف‌های برجام) نیز نقص‌هایی در این توافق وجود دارد اما با این وجود، این، بهترین توافقی بود که ما می‌توانستیم داشته باشیم.» وزیر خارجه ایران سپس توضیح داد: «دولت فعلی ایالات متحده یا دولت بعدی این کشور نمی‌توانند به توافقی بهتر از برجام با ایران دست یابند؛ خواه با این دولت (کنونی ایران) و خواه با هر دولت آتی ایران.» ظریف ادامه داد: ما در اینجا با محدودیت زمانی مواجهیم و زمانی که انتخابات در کشور برگزار شود، این دولت قادر به انجام هیچ کار جدی نیست و تقریباً شش ماه یک دوره انتظار خواهیم داشت. رئیس دستگاه دیپلماسی ابراز داشت: از این رو، توصیه می‌شود که ایالات متحده سریع دست به اقدام بزند و این حرکت سریع مستلزم آن است که آنها اقدامات لازم را انجام دهند.

ظریف با اشاره به خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام به رغم مخالفت دیگر طرف‌های این توافق هسته‌ای و پایبندی جمهوری اسلامی به تعهداتش ذیل برجام بر مسوولیت اروپا در حفظ این توافق تاکید کرد و گفت: «اتحادیه اروپا می‌تواند نقش بسیار مهمی را در بازگشت به برجام ایفا کند. امیدوارم که سه کشور اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) و اتحادیه اروپا همچنین درک کنند که در اینجا مقصر ایالات متحده و نه ایران است.»

او سپس با انتقاد از انفعال کشورهای اروپایی در قبال تعهدات برجامی گفت: «اروپایی‌ها عادت به سازش دارند. ایران و ایالات متحده این‌گونه نیستند. آمریکایی‌ها عادت دارند تحمیل کنند و ما عادت داریم مقاومت کنیم. اگر می‌خواهند به حالت تحمیل بازگردند ما هم به حالت مقاومت بازمی‌گردیم. به همین سادگی. بنابراین زمان آن رسیده است که تصمیم بگیریم که آیا می‌خواهیم سازش کنیم یا اینکه مسیرهای قبلی خود (تحمیل و مقاومت) را ادامه دهیم؟» وزیر خارجه ایران با انتقاد از سیاست‌های دولت‌های آمریکا در قبال  ایران تصریح کرد که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا عملکرد متفاوتی در مقایسه با دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا نداشته است. ظریف با اشاره به این مطلب که با توجه به نزدیک شدن فصل انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، دولت بایدن زمان چندان زیادی برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام ندارد، گفت: «زمانی که وارد فصل انتخابات شویم، دولتی خواهیم داشت که چندان دیگر کارآیی کامل نخواهد داشت و ۶ ماه تا روی کار آمدن یک دولت جدید زمان می‌برد… پس توصیه می‌شود که آمریکا سریع‌تر عمل کند و این نیاز دارد که آنها خجالت را کنار بگذارند و اقداماتی را که باید انجام دهند.»

  مستقیم و غیرمستقیم با آمریکا گفت‌وگو نمی‌کنیم

همزمان سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز درخصوص اظهارات مشاور امنیت ملی کاخ سفید مبنی بر اینکه دیپلماسی با ایران با واسطه‌گری اروپا در جریان است، تصریح کرد: دیپلماسی یک واژه عملیاتی است و منظور آن کاملا روشن است. او ادامه داد: نمی‌توانیم بگوییم طرفدار دیپلماسی هستیم؛ ولی از انتقال وجوه یک کشور به داخل آن کشور جلوگیری کنیم. نمی‌توانیم بگوییم طرفدار دیپلماسی هستیم؛ ولی اقدام به تروریسم اقتصادی و تحریم اقتصادی علیه مردم یک کشور کنیم و این سیاست را ادامه دهیم.

به گزارش «ایسنا» سعید خطیب‌زاده دیروز دوشنبه در نشست خبری با تاکید بر اینکه همان‌طور که پیش از این گفته‌ام ما به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در مورد هیچ موضوعی با آمریکا گفت‌وگو نمی‌کنیم، ادامه داد: مسیر دیپلماسی کاملا روشن است؛ البته هماهنگ‌کننده برجام (مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) تلاش می‌کند برخی نکات را در مسیر دیپلماسی جلو ببرد. خطیب زاده تاکید کرد: این آمریکا بوده که از برجام خارج شده است و باید تعهد بدهد اقدام موثر در رفع تحریم‌ها کند و اینکه باید شرایطی را بپذیرد که دیگر این اقدام (خروج از برجام) را تکرار نکند. مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید روز جمعه (۲۲ اسفند) اعلام کرد: ارتباطات غیرمستقیمی میان ایالات‌متحده و ایران برای تشریح مواضع خود درمورد چگونگی بازگشت به توافق هسته‌ای ۱+۵ وجود دارد.

  گروسی بی‌طرفی خود را حفظ کند

سعید خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درمورد اظهارات رافائل گروسی، مدیرکل آژانس انرژی اتمی مبنی بر اینکه تهران باید دسترسی‌های بیشتری را به آژانس بین‌المللی انرژی برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌اش ارائه کند، گفت: موضوع نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران یک موضوع فنی و تکنیکی است و روابط بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بر همین چارچوب است.

خطیب‌زاده ادامه داد: در چارچوب پادمان، ایران همواره دسترسی‌های لازم را در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار داده است. البته برخی از این دسترسی‌ها فراپادمانی است و براساس اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی بود که با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی این دسترسی‌ها تعلیق شد. سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین به موضوع توافق ایران با آژانس انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: این توافق سه‌ماهه فرصتی را به دیپلماسی داده است و باید منتظر بمانیم و ببینیم که طرف‌های مقابل از این فرصت دیپلماسی چگونه استفاده می‌کنند. وی همچنین از مدیرکل آژانس انرژی اتمی خواست که در چارچوب فنی اظهارنظر کند و بی‌طرفی خود را حفظ کند. او گفت: روابط خوب ایران و آژانس در همین چارچوب می‌تواند ادامه پیدا کند. پیش‌تر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به غنی‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم در ایران اظهار کرده بود که آژانس به‌دنبال احیای بازرسی‌های گسترده تاسیسات هسته‌ای ایران است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، رافائل گروسی مدعی شد: تولید اورانیوم در سطوح بالای غنی‌سازی ایران را به مرحله‌ای نزدیک می‌کند که نمی‌توان استفاده نظامی را منتفی دانست. گروسی غنی‌سازی ۲۰درصدی را در ایران «یک وضعیت فوق‌العاده» توصیف کرد و گفت: واضح است که اگر می‌خواهید اطمینان قابل قبولی در مورد عدم انحراف نظامی داشته باشید، به حضور بسیار قوی بازرسی نیاز دارید. مدیرکل آژانس افزود: ایران کمی کمتر از ۲۰ کیلوگرم [اورانیوم ۲۰درصدی] دارد؛ اما آنها دارای ۳۰۰۰کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده‌اند که قبلا در سطوحی پایین‌تر تولید شده‌اند. بنابراین این یک مقدار رو به رشد است. گروسی همچنین خاطرنشان کرد: آنها در حال افزایش توانایی‌های خود برای غنی‌سازی با استفاده از تجهیزات بیشتر هستند. ایران در واکنش به پایبند نبودن آمریکا و کشورهای اروپایی به تعهدات خود ذیل برجام، غنی‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم را پیش برده و از روز ۵ اسفند ماه مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده است. این اقدام هسته‌ای ایران وفق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام و در پاسخ به کوتاهی‌های مکرر و مداوم طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهدات خود انجام شده است. مقامات ایرانی در سطوح مختلف بارها به طرف‌های اروپایی برجام هشدار داده‌اند که در صورت عمل نکردن به تعهداتشان، روند تعدیل تعهدات هسته‌ای ایران همچنان ادامه خواهد یافت.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ارتباط با زمان برگزاری کمیسیون مشترک برجام تاکید کرد: زمان برگزاری نشست هنوز نهایی نشده و به محض اینکه نهایی شود، اطلاع‌رسانی می‌شود. همزمان با این تحولات، ند پرایس،  سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران یکی از محورهای گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و فرانسه در روز گذشته بوده است. همچنین نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در اظهارنظری تاکید کرد: «فشار حداکثری» بر ایران کاملا شکست خورده است.

فهرست مطالب

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *