قطعات خودرو

وزیر خارجه: رهبران کشور‌های غربی اقدامات خشونت آمیز علیه مسلمانان را محکوم کنند

به گزارش «قطعات خودرو»:

 در نشست عالی رتبه سازمان همکاری اسلامی که به صورت مجازی و به منظور بررسی موضوع اسلام هراسی در نیویورک برگزار شد، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به عنوان اولین سخنران بخش عالی رتبه، مواضع کشورمان را در زمینه اسلام هراسی و ضرورت مقابله جهانی با آن، تشریح کرد.

ظریف در سخنان خود ضمن تاکید بر اهداف سازمان همکاری اسلامی از جمله در زمینه ارتقاء ​​همزیستی مسالمت آمیز و تشویق گفتگوی میان ادیان و فرهنگ‌ها به عنوان سازوکار‌هایی مؤثر و ارزشمند در مبارزه با همه اشکال نژادپرستی، بیگانه ستیزی، اسلام هراسی، افراط گرایی و تنفر مذهبی، روند رو به رشد نابردباری و عدم تحمل نسبت به اسلام و مسلمانان در مناطق مختلف جهان را چالشی نگران کننده بر شمرد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: طی دهه‌های اخیر، جریان‌های رسانه‌ای متعددی علیه مسلمانان تحت عنوان شبکه‌های خبری و نیز گروه‌های نژاد پرست که تحت پوشش اتاق فکر و گروه‌های مدنی فعالیت نموده و هدف آن‌ها ایجاد فضای رعب و وحشت علیه مسلمانان است، در غرب ظهور یافته است.

ظریف افزود: اکنون، زمان آن فرا رسیده که رهبران کشور‌های غربی نفرت پراکنی و اقدامات خشونت آمیز علیه مسلمانان را محکوم کرده و اقدامات لازم را برای جلوگیری از نقض حقوق اولیه انسانی مسلمانان به عمل آورند.

وزیر امور خارجه در ادامه تاکید کرد: ضروری است امت اسلامی در مواجهه با اسلام هراسی بویژه در برابر اقداماتی مانند ممنوعیت سفر و نماد‌های اسلامی و نیز استفاده منزجر کننده از عباراتی مانند “تروریسم اسلامی”، موضعی واحد اتخاذ نمایند. همچنین، ما نیازمند ریشه کنی افراط گرایی در درون جهان اسلام و مقابله منسجم با کسانی که ایدئولوژی نفرت انگیز تکفیری را صادر می‌کنند، هستیم.

ظریف در پایان سخنرانی خود خواستار اتخاذ اقدامات عملی‌تر از سوی جامعه بین المللی به منظور افزایش آگاهی‌های جهانی در زمینه مقابله با اسلام هراسی شد و در این رابطه حمایت قاطع کشورمان را از ابتکارات سازمان همکاری اسلامی در زمینه مقابله با اسلام هراسی، به ویژه تعیین روز ۱۵ مارس به عنوان روز جهانی مبارزه با اسلام هراسی توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اعلام نمود.

خاطر نشان می‌سازد در این نشست که به پیشنهاد کشورمان و پس از موافقت اعضای سازمان همکاری اسلامی، برگزار گردید، علاوه برکشور‌های اسلامی، تعداد قابل توجهی از کشور‌های غربی نیز مشارکت داشتند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *