اخبارگزارش‌های ویژه

۲۹ تیر ۱۳۶۳ | ۲۰ جولای ۱۹۸۴ | ای‌. ‌ال.‌ کورد متولد شد

قطعات خودرو: داستان زندگي كورد، آدمي كه واقعا براي تجارت ساخته شده بود.

اِرِت لوبان کورد راننده مسابقه، مکانیک و فروشنده خودرو و البته مالک یک شرکت حمل‌و‌نقل، صاحب سرگرمی و قانون‌گذار ایالتی بود.

عکس افتخاری ارت لوبان در کنار کورد۸۱۰

کورد در میزوری متولد شد و همه‌فن‌حریف بار آمد. در کنار کار و مسابقه و فروش خودرو، سراغ عرصه‌های متعدد دیگر کسب‌وکار هم رفت. اوایل کارش، سنگ معدن جابه‌جا کرد، املاک خریدوفروش کرد، وسایل الکترونیک تعمیر کرد، و حتی اتوبوس راند. هیچ‌یک از این کارها آن‌طوری که می‌خواست تکانش نداد، و او سرانجام به فروش ماشین‌های کارکرده بازگشت. او فهمید با کمی کار یدی، می‌تواند یک لیمو را به قیمت بهتری بفروشد.

کورد سال ۱۹۲۹

کورد و اولین شرکت

درآمد او از فروش به حدی رسید که پول کافی برای خرید بخشی از جایی که در آن کار می‌کرد را به دست آورد: شرکت «ماشین موتور ماه» (Moon Motor Car).

روش‌های او در جابه‌جایی ماشین‌ها باعث شد سال ۱۹۲۴ فرصت ملاقات با مدیران کمپانی درحال‌ ورشکستگی خودروی آبرن (Auburn) را به دست آورد. او خیلی زود مذاکره روی توافقی را به نتیجه رساند که برایش کنترل کامل تصمیم‌گیری‌ها، ۲۰ درصد از سود و شانس خرید یک جا را به ارمغان آوردـ البته اگر کمپانی را سر پا نگه می‌داشت.

تا فوریه سال بعد او رییس این شرکت شده بود و با خرید سهام دیگر مالکان، اختیار تام را به دست آورده بود. در حالی‌ که این کمپانی هنوز تا سوددهی فاصله داشت.

اواخر دهه ۱۹۳۰ در یک فروشگاه

هلدینگ

کورد از آنچه در اختیارش بود برای کسب‌وکارهای دیگرش بهره می‌گرفت. طی فقط چند سال بعد او شرکت‌های دوزنبرگ (Duesenberg) ، کنترل‌کننده کابین (Checker Cab) ، لیکامینگ اینجینز (Lycoming Engines) ، استینسون ایرکرفت کمپانی (Stinson Aircraft Company) ، نیویورک شیپ‌بیلدینگ (New York Shipbuilding) و بسیاری شرکت‌های دیگر را به‌خصوص در حوزه حمل‌ونقل به چنگ آورده بود.

ای.‌ال‌. کورد سال ۱۹۲۹ کمپانی کورد را در قامت یک هلدینگ برای منافعش تأسیس کرد. همان سال اولین خودروی کورد یعنی ال‌ـ‌۲۹ به بازار آمد ـ خودرویی انقلابی که نشانۀ اولین تولید انبوه یک خودروی آمریکایی موتورجلو ماند.

سال ۱۹۳۱ که رکود بزرگ آخرین گام‌های خروجش از ایالات متحده را برمی‌داشت، کورد این واقعیت را دریافت که در واقع آبرن را نجات داده است.

خودروسازان لوکس به سیزدهمین رتبه در میان فروشندگان بزرگ اتومبیل در ایالات متحده رسیده بود. در حالی‌که اکثر خودروسازان روزگار را به‌سختی می‌گذراندند. این موفقیت باعث شد بتواند عمارت بورلی‌هیلز را در ۱۹۳۳ بسازد اما فرصت لذت‌بردن از آن را پیدا نکرد. او سال بعد به خاطر تهدید‌ها به بریتانیا نقل مکان کرد، گرچه به گمان عده‌ای این تغییر به مسائل مالیاتی مربوط بود.

بازگشت دوباره

کورد در پی بازگشت به ایالات متحده، تحت پیگردهای مالیاتی و تجاری در خصوص معاملات سهام چکر کب قرار گرفت. آنچه گمان می‌رود او پیش گرفته بود امروزه «تجارت داخلی» تلقی می‌شود. در واقع اتفاق غیرقانونی‌ای رخ نداده بود. در هرصورت سال ۱۹۳۶ به دلیل دیگری سال برجسته‌ای شد: کورد دوباره طراحی و مهندسی الهام‌بخش دیگری را با کورد۸۱۰ برای سال‌های پیش رو معرفی کرد.

سال بعد یعنی ۱۹۳۷ او منافعش در کورد کورپوریشن را با ۱۵۰ کسب‎ وکار به فروش رساند. او اگرچه از صنعت خودرو بازنشست شد، از پا ننشست. او زندگی‌اش را به عنوان یک مشاور املاک ادامه داد و البته صاحب چندین شبکه رادیویی و تلویزیونی در کالیفرنیا و نوادا بود. در دهه ۱۹۴۰ او جایگزین میان‌دوره‌ای یکی از قانونگذاران متوفی ایالتی نوادا شد. او این سمت را تا مدتی از آن خود داشت و به عنوان یک سیاستمدار شهرت خوبی کسب کرد. کورد سال ۱۹۷۴ در ۷۹سالگی پس از تحمل سرطان از دنیا رفت و همسر و چهار فرزندش را تنها گذاشت.

HIC HIC

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آتا تجارت
دکمه بازگشت به بالا