اخبارگزارش‌های ویژه

5 آذر 1327 | 26 نوامبر 1948 | اولین خودروی هولدن تولید شد

قطعات خودرو: نخستین خودروی هولدن روز 26 نوامبر سال 1948 از خط تولید بیرون آمد. شرکت هولدن به عنوان سازنده اولین خودروی تماماً استرالیایی جایگاه خاصی در تاریخ این کشور دارد.

پیشینه هولدن را قبل از خودروسازی، می‌توان در حوزه حمل‌ونقل در روزهای جهش اقتصادی طلایی استرالیا در اوایل دهه 1850 جستجو کرد. کمپانی هولدن‌اند‌فراست تا 1885 کالسکه‌های اسب‌کش را هم تعمیر می‌کرد و هم می‌ساخت. سال 1914 این شرکت اولین بدنۀ خودرویش را تولید کرد. تا 1924، بدنه‌سازی هولدن یکی از پیشرفته‌ترین خطوط تولید جهان بود که به طور اختصاصی ساخت بدنه برای جنرال موتورز در استرالیا را بر عهده داشت.

اولین تأسیسات خودروسازی وسیع استرالیا سال 1931 با ادغام و ایجاد جنرال‌موتورز‌ـ‌هولدنز لیمیتد (جی‌ام‌اچ) راه افتاد. بسیاری از شرکت‌های استرالیایی پیشرفتشان را مدیون روحیه پیشرویی بودند که در آن سال‌های سازندگی در جی‌ام‌اچ وجود داشت. جی‌ام‌اچ در طی جنگ جهانی دوم هم نیروی صنعتی مهمی در تلاش دفاعی استرالیا بود.

سال‌ها چالش جی‌ام‌اچ برای ساخت موفق اولین خودروی ملی در مقیاس انبوه سرانجام در سال 1948 نتیجه داد. استرالیایی‌ها خیلی سریع آغوششان را به هولدن شش‌سیلندر به نام 215-48 یا همان اف‌ایکس باز کردند. این رابطه با تولید مدل انقلابی اف‌جِی در 1953 عمیق‌تر هم شد. هولدن تا سه دهه در صدر جدول فروش بود و هدایت بازار را تا 1977 هم به‌راحتی در دست داشت.

تبلیغات
HIC HIC

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آتا تجارت
دکمه بازگشت به بالا