قطعات خودرو

بی انصافیست با نگاه منفی به عملکرد اتحادیه نگاه کنیم

علی اصغر نفیسی،شرکت سدید راه پارت

یکی از اعضای رسته ماشین‌آلات راهسازی درگفت‌وگو با قطعات خودرو:

“علی اصغر نفیسی” یکی از اعضای رسته ماشین‌آلات راهسازی معتقد است همه اتحادیه‌ها دارای نقاط قوت و ضعف هستند و اینکه ما بخواهیم با نگاه منفی به عملکرد اتحادیه نگاه کنیم منصفانه نبوده و ناعادلانه است.
نفیسی در پاسخ به این سوال که عملکرد اتحادیه را چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: اگر بخواهیم راندمان هر تشکل یا انجمنی را بررسی کنیم درکنار منصف بودن باید عملکردش را نسبت به زمان خودش مقایسه کنیم. بنابراین هر پدیده یا اتفاقی باید در زمان خودش بررسی شود و بی انصافیست اگر بخواهیم راندمان 3 سال پیش اتحادیه را با امروز مقایسه کنیم.

به نظر شما اتحادیه در چه زمینه‌هایی موفق عمل نکرده است؟


نفیسی افزود: اولین موردی که از یک گروه یا اتحادیه توقع داریم این است که باید در درجه اول اساسنامه اتحادیه یا NGO مربوطه را بخوانیم وحدود و اختیارات آن را با دقت مطالعه کنیم و بر اساس همان حدود واختیارات از اتحادیه توقع داشته باشیم.
وی با بیان اینکه تا جایی که من مطالعه کرده‌ام قانونگذار به اتحادیه ها یاNGO ها توجه زیادی نکرده و به آنها امتیازاتی نداده است گفت: همه اتحادیه‌ها ضعف‌ها و مشکلاتی دارند اما باید ببینیم آیا واقعا قانونگذار چه اختیاراتی به اتحادیه داده که تیم تصمیم گیرنده بتوانند آنها را اجرایی کنند. اگر قانونگذار اختیاراتی به اتحادیه نداده باشد که ظاهرا نداده طبیعتا نباید توقع داشته باشیم اما نکته‌ای که من در این چند سال از نزدیک دیده‌ام این است که اتحادیه ما در حل مسئله مالیات به دلیل نفوذ اعضای پیشکسوت اتحادیه و دفتر غرب عملکرد خوبی داشته و توانسته‌اند با رایزنی تا حد زیادی مشکلات مردم را رفع کنند.
وی افزود: متاسفانه مشكل ماليات در ايران فراگير هست و مختص به یک رسته خاص نيست و اميدوارم با اصلاح قانون ماليات در آينده اعمال سليقه‌ها كمترشود. به عنوان مثال: یک ممیز یا سر ممیز می‌تواند در قانون سلیقه‌ای عمل کرده و یا اعمال نفوذ کند. ممکن است محاسبه یک سر ممیز ۲۰ میلیون تومان مالیات را نشان دهد واگر همان پرونده را یک سر ممیز دیگر بررسی کند ۲۵ میلیون تومان تشخیص دهد و این نشان دهنده آن است که اعمال نظر و سلیقه ها در مدارک و پرونده‌ها تاثیر دارد.


عدم توانایی اعضای هئیت مدیره در به روز شدن با علم و تکنولوژی


وی در پاسخ به این سوال که چه پیشنهادی برای هیئت مدیره جدید دارید؟ گفت: اعضای هیئت مدیره را از ۲۰ سال پیش می‌شناسم و ازفعالیت آنها اطلاع دارم اما آنها کاستی‌هایی مانند ارائه نکردن آمار دقیق و شفاف وعدم توانایی در بروز کردن خودشان با علم و تکنولوژی دارند.
نفیسی افزود: باید برای نیروهای فعال اتحادیه آموزش فراگیر و دوره‌ای با توجه به مسئولیت‌هایی كه دارند برگزار شود تا شاهد راندمان بهتر وحركت رو به جلو آنها باشیم.

هیئت مدیره جدید اتحادیه تلفیقی از افراد با تجربه و جوانهای تحصیل‌کرده باشد


وی در پاسخ این سوال که چه پیشنهادی برای هیئت مدیره جدید دارید گفت: امیدوارم هئیت مدیره جدید اتحادیه تلفیقی از افراد با تجربه و جوان هایی برخوردار از دانش روز باشند؛ چرا که نمی‌توانیم صرفا به دانش روزمتکی باشیم و از تجربه و راه‌های میانبر افراد پیشکسوت که طی این سالها یاد گرفته‌اند، غافل شویم.
نفیسی تاکید کرد: البته تغییر دادن مجموعه‌ای که سالیان سال با شیوه سنتی کار کرده‌ سخت است. تصور کنید زمانی که ماشین حساب را به دست کسی که سال‌ها با چرتکه کار می‌کرده بدهید روزهای اول مقاومت می‌کند ولی کم‌کم یاد می‌گیرد و می‌بیند که ماشین‌حساب محاسبات را چقدر سریع‌تر انجام می‌دهد.


در چه مواردی می توانید به اتحادیه کمک کنید؟


وی گفت: متاسفانه انجام کارها در ایران همیشه به صورت انفرادی بوده و ایرانیان جمع و جمع.گرایی را باور ندارند. شاهد این مدعا چند برادر یا شریک با هم کار می‌کنند و بعد از چند سال از یکدیگر جدا شده و جداگانه کار می‌کنند و این مسئله نشان می‌دهد که ما قائل به جمع بودن و جمع‌گرایی نیستیم و به این باور نرسیده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه این مشکل به فرهنگ و اقتصاد و رفتارهای خانوادگی ما برمی‌گردد گفت: این مشکلات نشان می‌دهد به کار جمعی و جمع گرایی کمتر اهمیت می‌دهیم و با هم کار کردن را باور نداریم. من معتقدم آنچه حائز اهمیت است کار کردن گروهی و یکی کردن اندیشه‌هاست.مهم این است که نباید تنها خودمان را ببینیم.
وی تاکید کرد: درتمام کشورها و تمام جوامعی که بر اساس علم و دانش پیشرفت کرده‌اند لیدرها و پیش قراولان توانسته‌اند اتحادیه یا NGO ها را بلند آوازه کنند چرا که باور دارند هرچه NGO ها بزرگتر شود اعضای آنها هم در کنار انجمن بزرگ می‌شوند اما متاسفانه در ایران و بر اساس سیاست‌های موجود انجمن های مردم نهاد و NGO ها زیاد فعال نیستند و این اتفاق خوبی نیست.
نفیسی اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک اتحادیه آن‌قدر بزرگ شود که با به کارگیری نیروهای با تجربه در کنار افراد جوان و دارای تفکر جدید قد علم کند و حرفی برای گفتن داشته باشد.


علی اصغر نفیسی۶۰ ساله ، 27 سال است سابقه كار در حوزه ماشین‌آلات راهسازی در شركت سدید راه پارت و لوازم یدکی ماشین‌های ولوو، بیل‌های ولوو و دامتراک راهسازی دارد و در راسته غرب تهران فعالیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

» گروه نشریات هفت اقلیم هنر

» با ما در ارتباط باشید

میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است