قطعات خودرو

تکلیف شرعی ماه مبارک رمضان را با خدمت اجتماعی همراه کنیم

نبی اله عشقی ثانی*                                              

ماه رمضان ماه تلاوت قرآن، ماه عبادت و ماه خدمت به نیازمندان است. بدون شک عبادات ماه مبارک رمضان منافع بزرگی برای انسان دارد و ثواب اخروی بسیار که حساب آن از عهده ما خارج است. آن چه بروز و ظهور بیرونی دارد و نتیجه آن به دیگران برمی‌گردد خدمت و حمایت ازنیازمندان و ایتام عزیزاست که دراولویت اول قرار دارد، حتی در موردانسان‌هایی که توفیق روزه‌داری ازآنان سلب شده است، این حمایت و خدمت به نیازمندان است که آنان را بری از ذمه می‌کند.

در این میان موسسات خیریه تشکل‌هایی مردم نهاد هستند که هدف نهائی همه آنها خدمت رسانی به نیازمندان و درماندگان است. این موسسات به دلیل توان کارشناسی و شناختی که از جامعه و فقرا دارند مناسب‌ترین نهادی هستند که می‌توانند واسطه این امر خیر مردم و نیکوکاران باشند تا به شکل صحیح احسان مردم و فطریه‌شان را به صاحبان واقعی حق یعنی فقرای آبرومند برسانند. بدین ترتیب هم تکلیف شرعی مردم انجام شده است هم فرد یتیم، نیازمند یا فقیر با دریافت این احسان‌ها در این ایام ماه مبارک رمضان لبخند شادی و رضایت بر لبانشان می‌نشیند.

بر این اساس به همه بزرگوارانی که قصد برگزاری سفره‌های افطاری واحسان دارند توصیه می‌کنیم به جای دادن اطعام به گروهی غیر نیازمند همان هزینه سفره را به موسسات خیریه بدهند وهرنیتی نیز دارند رااعلام کنند تا این موسسات نیت خیرآنان را به گرفتارترین و نیازمندترین مردم برسانند.

بدین ترتیب علاوه بر به جا آوردن تکلیف شرعی، یک وظیفه انسانی و اجتماعی را نیز به انجام رسانده اند.

همچنین دادن فطریه و کفاره و غیره به موسسات خیریه نیز می‌تواند، هم رفع تکلیف و دین کند و هم نیازمندی را شاد سازد.

موسسات خیریه بسیاری در نزدیکی شما در حال خدمت رسانی هستند و شما به آسانی می‌توانید از این طریق به انسانیت هم خدمت کنید.

*مدرس دانشگاه و عضو هیات مدیره موسسه خیریه عترت بوتراب                         

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *