قطعات خودرو

رشد بیش از ۱۸ درصدی اقتصاد چین در روزهای کرونایی!

قطعات خودرو: رشد اقتصادی چین در نخستین فصل امسال نسبت به فصل قبل حدودا سه برابر شد.

به گزارش ساوث چاینا مورنینگ پست، اقتصاد چین در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ رشد 18.3 درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با فصل پیش 11.8 درصد بیشتر شده است. این رشد اقتصادی همچنین 0.3 درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان است و بهترین رشد اقتصادی فصلی چین در طول دو سال اخیر محسوب می‌شود.

می‌ژین یو، کارشناس مسایل اقتصادی در وزارت بازرگانی چین گفت: به طور قطع میزان تولیدات ناخالص داخلی چین از آمریکا جلو‌زده و شرایط ما بهتر از همتای آمریکایی است. پیش بینی ما این است که برای مجموع سال ۲۰۲۰ نیز رشد اقتصادی چین بالاتر از رشد آمریکا باشد که تحت شرایطی، این روند برای سال آینده نیز تکرار خواهد شد.

پیش از این لی که کیانگ، نخست وزیر چین گفته بود برای نخستین بار در سه دهه اخیر این کشور برای سال جاری هیچ هدف‌گذاری رشدی را انجام نخواهد داد.

در بین بخش‌های مختلف، رشد بخش خرده فروشی با 34.2 درصد و تولیدات صنعتی با 14.1 درصد بیشتر از سایر بخش‌ها بوده است.

متوسط رشد اقتصادی چین در بازه زمانی ۱۹۸۹ تا ۲۰۲۰ برابر با 8.92 درصد بوده است که بالاترین نرخ رشد ثبت شده مربوط به سه ماهه نخست سال ۱۹۹۳ با 15.3 درصد و کمترین نرخ رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه چهارم سال ۱۹۹۰ با منفی 3.8 درصد بوده است.

در سال ۲۰۲۰ چین تنها اقتصاد بزرگ بود که با وجود شیوع کرونا و تعطیلی گسترده کسب و کار‌ها توانست رشد مثبت اقتصادی خود را حفظ کند تا جایی که رشد امسال این کشور 2.3 درصد عنوان شده است. طبق پیش بینی صندوق بین‌المللی پول اقتصاد چین در سال ۲۰۲۱ رشد 8.1 درصدی خواهد داشت. از طرف دیگر اما اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۲۰ به میزان 3.5درصد کوچک شد و رشد 5.1 درصدی برای امسال پیش بینی شده است.

منبع: ایسنا

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *