قطعات خودرو

رشد دوبرابری فروش خودرو‌های الکتریکی تا 2024

به نظر می‌رسد انقلاب خودرو‌های الکتریکی در اروپا توقف‌ناپذیر بوده و کارشناسان در تلاش‌اند تا پیش‌بینی‌های فروش کوتاه‌مدت ​​و بلند‌مدت را افزایش دهند.

در سال گذشته تقاضا برای خرید خودرو‌های الکتریکی در اروپا بسیار رشد داشته است. بر اساس برآورد‌ها، فروش خودرو‌های الکتریکی در بازار‌های اروپای غربی در سال 2020 دو برابر و به حدود هفتصد و سی هزار (رقم دقیق: 729 هزار و 927) دستگاه رسید. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که با تداوم این موج، سرعت رشد تقاضا برای خودرو‌های الکتریکی که در سال 2021 به 1 میلیون دستگاه فروش رسید، در سال 2022 به حدود 1 ملیون و دویست هزار (رقم دقیق: 1 ملیون و 180 هزار دستگاه)، در سال 2023 به حدود 1 ملیون و سیصد هزار (رقم دقیق: 1 ملیون و 290 هزار دستگاه) و در سال 2024 به 1 میلیون و 360 هزار دستگاه خواهد رسید. البته منظور از اروپای غربی همه بازار‌های بزرگ مانند آلمان، فرانسه، انگلیس، ایتالیا و اسپانیا است. همچنین خرید خودروی الکتریکی، همراه با یارانه زیادی است که میزان این یارانه در آلمان می‌تواند تا 9000 یورو(11000 دلار) برسد و در فرانسه تقریباً نیمی از قیمت نهایی خودرو و در انگلیس نیز همین مقدار یارانه پرداخت می‌شود.

همانطور که این افزایش گسترده در فروش خودرو‌های الکتریکی اتفاق می‌افتد، سوالات زیادی در مورد در دسترس بودن بسیاری از قطعات خودرو برای خدمات پس از فروش و تعمیرات وجود دارد و از مهم‌ترین نگرانی‌ها، هراس از نبود و کمبود باتری خودرو است. اما از دید ما احتمال کمبود باتری نسبت به تقاضا کم است، هرچند نباید از یاد برد که تقریباً رشد جهانی فروش خودرو‌های الکتریکی دو برابرظرفیت تولید باتری در جهان است.

بنابراین، کارشناسان بازار خودرو، پیش‌بینی‌های خود را با شتاب زیادی بالا می‌برند تا این رشد فروش و چشم‌انداز مناسب برای خودرو‌های الکتریکی را در نظر بگیرند و این پیش‌بینی‌ها برای سال 2030 صعودی و بسیار بیشترخواهد بود و انتظار می‌رود 55 درصد (یعنی 7/7 میلیون خودرو) بازار خودرو در تصرف خودرو‌های الکتریکی قرار بگیرد.

منبع: Forbes

مترجم: حسین توکلی

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *