قطعات خودرو

رشد ۱۱۷ درصدی تولید خودروسازان در ابتدای سال ۱۴۰۰

بررسی آمارهای منتشره سامانه کدال حاکی از تولید ۶۴ هزار و ۱۳۸ دستگاه خودرو از سوی سه خودروساز بزرگ داخلی یعنی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در فروردین‌ماه ۱۴۰۰ و رشد ۱۱۷.۸ درصدی آن در هم‌سنجی با پارسال است.

ایران‌خودرو به عنوان بزرگ‌ترین خودروساز کشور در سال ۹۹، فروردین ماه امسال را با قدرت آغاز کرد و موفق به تولید ۳۳ هزار و ۸۱۹ دستگاه خودرو شد. آماری که در مقایسه با فروردین ماه ۹۹ رشد ۱۱۵.۳ درصدی نشان‌ می‌دهد.

آبی‌پوشان جاده مخصوص فروردین‌ماه پارسال ۱۵ هزار و ۷۰۴ دستگاه خودرو تولید کرده بودند. در ماهی که گذشت ایران‌خودرو ۲۴ هزار و ۷۲۹ دستگاه خودرو در گروه پژو، سه‌هزار و ۷۷۴ دستگاه در گروه سمند، سه‌هزار و ۶۸ دستگاه دنا، یک‌هزار و ۵۱۶ دستگاه رانا و ۷۳۲ دستگاه هایما تولید کرد.

رشد ۱۹۲ درصدی سایپا

سایپا به عنوان دومین خودروساز بزرگ کشور در سال گذشته، نخستین ماه سال ۱۴۰۰ را با رشد چشمگیر ۱۹۲.۹ درصدی در تولید آغاز کرد. این آمار مشتمل بر یک‌هزار و ۶۴۴ دستگاه وانت پراید (سایپا ۱۵۱)، ۱۸ هزار و ۹۶۵ دستگاه تیبا و ۷۸۵ دستگاه شاهین (خودروی نوبرانه سایپا) است. فروردین‌ماه ۹۹ نارنجی‌پوشان جاده مخصوص موفق به تولید تنها هفت‌هزار و ۳۰۴ دستگاه خودرو شده بودند.

رشد ۳۸ درصدی تولیدات پارس‌خودرو

برپایه آمارهای سامانه کدال، پارس‌خودرو به عنوان سومین خودروساز بزرگ کشور در فروردین‌ماه هشت‌هزار و ۹۲۵ دستگاه خودرو تولید کرد که در مقایسه با آمار ۶ هزار و ۴۳۷ دستگاهی این خودروساز در فروردین ۹۹، رشد ۳۸.۶ درصدی نشان می‌دهد.

پارس‌خودرو در ماهی که گذشت هشت‌هزار و ۲۵۵ دستگاه خودرو در گروه Q۲۰۰ (کوئیک) و ۶۷۰ دستگاه در گروه S۲۰۰  (ساینا) تولید کرد. بررسی مهم‌ترین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۴۰۰ حاکی از برنامه‌ریزی برای تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت است. با توجه به تولید ۹۸۴ هزار و ۲۰۰ دستگاه انواع سواری و وانت در سال ۹۹، رشد ۲۱.۹ درصدی در این بخش پیش‌بینی شده است.

منبع: ایرنا

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *