شوک غالب بر نرخ ارز واردات کالای اساسی

علیرضا پیمان‌پاک آخرین وضعیت تامین ارزی و واردات نهاده‌های دامی در سال‌جاری را تشریح کرد و گفت: در سال‌گذشته شوک تغییر نرخ ارز واردات کالاهای اساسی منجر به کاهش نسبی واردات ۴قلم نهاده از قبیل جو، ذرت، کنجاله و سویا شده‌بود که آثار این موضوع در قیمت تمام‌شده محصولات نهایی موثر بود. او افزود: در سال‌جاری روند واردات اقلام اساسی مرتبط با حوزه دام و طیور بهبود نسبی پیدا کرده و حتی رسوب این اقلام در بنادر و لنگرگاه‌های جنوبی کشور با کاهش چشمگیری مواجه شده‌است.

به گفته این مقام مسئول، در پایان ۶ ماهه ابتدایی سال‌قبل حدود ۸۰ کشتی در بنادر و لنگرگاه‌ها در صف تخصیص قرار داشتند که هم‌اکنون تنها ۳۰ کشتی حامل نهاده در بنادر ایران موجود است که این امر نشان‌دهنده روند قابل‌قبول ترخیص و تخصیص ارز جهت واردات اقلام مورد‌نیاز در حوزه امنیت غذایی کشور است. پیمان‌پاک تاکید کرد؛ البته در حوزه واردات نهاده‌های دامی حدود ۳‌میلیون‌تن ذرت و سویا خریداری‌شده که به‌زودی در دسترس کشور قرار خواهد گرفت. قائم‌مقام جهادکشاورزی از کاهش قابل‌توجه قیمت نهاده جو با تداوم سیاست ارزی دولت خبر داد و گفت: ۳‌میلیون ‌تن نهاده جدید از قبیل ذرت و سویا خریداری و در راه کشورمان است و هم‌اکنون نزدیک به یک‌میلیون ‌تن جو در انباهاری مرتبط قرار داشته و به‌راحتی در اختیار تولیدکنندگان محصولات نهایی و پایین‌دستی قرار می‌گیرد.

او گفت: با تداوم سیاست ارزی دولت و تامین بموقع نهاده‌های دامی قیمت جو کاهش چشمگیری داشته و از حدود ۱۱‌هزار‌تومان که قیمت مصوب آن است به حدود ۸‌هزار‌تومان کاهش‌یافته و این محصول به‌راحتی در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد. این مقام مسوول تاکید کرد: در حوزه نظارت بر تخصیص و تامین ارز تا حدودی سیاست‌های نظارتی قبلی تغییر کرده و با همکاری مناسبی که شکل‌گرفته بعد از دریافت کوتاژ ارز بلافاصله در اختیار واردکنندگان قرار می‌گیرد. بر این اساس با این شیوه جدید تا حدود زیادی از تخلفات احتمالی در حوزه سوءاستفاده از منابع ارزی جلوگیری خواهد شد تا شبهه در این حوزه نیز ایجاد نشود.

 

آخرین اخبار

» گروه نشریات هفت اقلیم هنر

» با ما در ارتباط باشید

میدان بهارستان، کوچه جورکش، بن‌بست طالقانی، پلاک7

راه‌های ارتباطی: 36915842-021 ؛ 09377397992

© کپی‌رایت ۲۰۲۲, تمامی حقوق متعلق است به گروه رسانه‌ای چکاد است