قطعات خودرو

عربستان| تصمیم آل‌سعود برای تخریب محله‌های شیعیان قطیف

به گزارش «قطعات خودرو»:

دولت سعودی تصمیمی را برای تخریب تمام محله‌های مشرف به خیابان الثوره در مرکز القطیف اتخاذ کرد.

 به نقل از سعودی لیکس، حساب کاربری «ناشط القطیفی» فاش کرد که دولت سعودی تصمیمی را برای تخریب تمام محله‌های مشرف به خیابان «الثوره» در مرکز القطیف اتخاذ کرده است.

وی در ادامه تأکید کرد که هدف دولت سعودی از این اقدام از بین بردن خیابان‌هایی است که در مارس 2011 شاهد اعتراضاتی علیه حکومت سعودی بوده است.

این حساب کاربری اعلام کرد که این امر به‌دلیل انتقام از خانه‌هایی است که در اعتراضات 2011 از معترضین حمایت کردند و همچنین انتقام از خانواده شهدا و زندانیان این اعتراضات مردمی است.

بر اساس اعلام برخی رسانه‌ها دولت سعودی ادعا کرد به کسانی که منزلشان را ویران می‌کنند خسارت داده می‌شود، اما مردم القطیف از فروش خانه‌های خود خودداری کردند؛ چراکه می‌دانند این امر باعث آوارگی آن‌ها می‌شود.

حساب کاربری ناشط قطیفی نوشت که غرامت دولت به‌اندازه‌ای نیست که بتواند بحران مسکن خانوارها را حل کند و تمامی ملت می‌دانند که این اقدام دولت سعودی در راستای انتقام از ملت منطقه القطیف است و آن‌گونه که دولت سعودی ادعا می‌کند برای توسعه این منطقه تلاش می‌کند، نیست.

سال گذشته «محمد العتیبی» فعال سعودی جزئیات مهم نامه‌نگاری مخفی میان «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان و «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی در مورد پروژه جدید آوارگی هزاران سعودی را فاش کرد که این نامه دستورالعمل‌هایی در خصوص آوارگی هزاران سعودی منطقه الصعده به‌بهانه توسعه و سازندگی صادر کرد.

محمد العتیبی اعلام کرد: من این نامه را دریافت کردم و آن را مخفی نگه‌داشتم تا از صحت آن مطمئن شوم. متأسفانه منبعی از دربار سلطنتی به من از صحت این تصمیم اطمینان داد که این امر به‌دلیل بحران اپیدمی ویروس کرونا به تعویق افتاد.

العتیبی افزود: من به ملت منطقه عسیر می‌گویم که “مانند نیاکان خود از خانه‌هایتان دفاع کنید”.

بیشتر بخوانید

«عادل السعید» فعال سعودی سال گذشته اعلام کرد که مقامات رژیم آل‌سعود به‌دنبال تخریب یک مسجد در منطقه شیعه‌نشین العوامیه هستند.

السعید در خصوص دلایل تصمیم ریاض مبنی بر تخریب این مسجد گفت: از آنجا که شهید شیخ «نمر باقر النمر» امام جماعت و خطیب این مسجد بود، مسجد امام حسین[ع] به یک نماد تبدیل شده است و مقامات آل‌سعود به‌دنبال نابودی هر نمادی که با شهید النمر در ارتباط است، هستند.

این فعال سعودی ادامه داد: طی دوره‌های گذشته شاهد موج بازداشت‌های گسترده روحانیون این منطقه به‌دست مقامات آل‌سعود بودیم.

مقامات آل‌سعود از طریق طرح تخریب بناهایی چون قلعه القطیف، مجسمه اللؤلؤة و مسجد المسأله را که همگی در خیابان الثوره هستند، هدف قرار می‌دهد و این اتفاق با ادعای توسعه این خیابان صورت می‌گیرد که خاستگاه جنبش انقلابی سال 2011 است.

مقامات سعودی اقدامات خودسرانه خود را علیه ساکنان استان عمدتاً شیعه‌نشین القطیف و شهرک‌های آن تشدید کرده‌اند؛ بازداشت‌ها، اعدام‌ها و حمله‌های کورکورانه در روستاها و شهرهای منطقه الشرقیه با تمامی استانداردهای انسانی، اخلاقی و حقوقی و نیز قوانین بین‌المللی تناقض دارد.

نیروهای امنیتی در صدد تخریب صدها خانه در مرکز القطیف، به‌ویژه در منطقه واقع در خیابان «الثوره»، به‌منظور کوچاندن هزاران نفر است، در ظاهر، رژیم با هدف جلب حمایت افکار عمومی، ادعا می‌کند که این طرح، توسعه‌ای و شامل پروژه‌های خیریه است ولی نیت پنهان آن، بزرگ‌تر و خطرناک‌تر است.

رژیم سعودی تلاش می‌کند ساختار جمعیت شیعیان را در این منطقه به‌منظور تضعیف بزرگ‌ترین اقلیت آن، تغییر و اتباع دیگر کشورها و غیرخودی‌ها را در این منطقه اسکان دهد.

اهالی این منطقه در جریان طرح تخریب قرار گرفته‌اند و هشدارهایی به آنها درباره این نیات خبیثانه داده شده است ولی آنها از خروج از خانه‌هایشان به‌دلایل متعددی امتناع می‌کنند از جمله اینکه قرار است به آنها برای تخریب خانه‌هایشان غرامت پرداخت شود که با میزان تورم و قیمت بالای خانه‌ها تناسب ندارد و نمی‌توانند با آن پول، خانه‌‌ای خریداری کنند بلکه می‌توانند اجاره کنند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *