اخبارگزارش‌های ویژه

محصولات بی‌نام و نشان «جنس ایرانی» را زیرسوال می‌برند

قطعات خودرو: حسین زعیم - عضو هيئت مديره شرکت پارس کیمیا ره‌آوران - گفت: عمده‌ترین مشکل صنف ما که برای خودرو محصول تولید می‌کنیم، کارگاه‌هایی هستند که بدون مجوز كار می‌کنند.

حسین زعیم که در ۱۵ سال گذشته در کار تولید محصولات تخصصی نظافت و نگهداری خودرو (با برند فونیکس PHOENIX) بوده است، در گفت‌وگو با خبرنگار قطعات خودرو، اظهار کرد: مشکل کسانی که محصولاتی مانند ما را تولید می‌کنند، رقابت با یکسری شرکت‌های زیرزمینی است. آن‌ها بدون این‌که مجوز دریافت کنند و پروانه بهره‌برداری بگیرند، محصولات خود را در کارگاه‌های کوچک و حتی با اسم‌های عجیبی مانند تولید آمریکا، فرانسه و آلمان تولید می‌کنند.

او با بیان این‌که روی کار این‌گونه شرکت‌ها تقریباً نظارتی نمی‌شود و جلوی کارشان نیز گرفته نمی‌شود، ادامه داد: محصولات ما و چند شرکت دیگر، تحت مجوز پروانه بهره‌برداری و تحت نظر وزارت بهداشت و دیگر مراکز مربوط تولید می‌شود.

وی تاکید کرد: محصولات بی‌نام و نشان به این بازار صدمه می‌زنند و کلیت جنس ایرانی را زیر سوال می‌برند.

زعیم درباره مرکز فروش این‌گونه اجناس، گفت: وقتی به کارواش می‌روید، می‌بینید یک قفسه کالا چیده شده است. در واقع، کارواش‌دار یا صاحبان مغازه‌های معروف به لوکس‌فروش، محصولات آن‌ها را در مغازه خود به فروش می‌رسانند. همچنین به‌دلیل مشکلات اقتصادی، قیمت کالا در تعیین اولویت انتخاب مردم تعیین‌کننده است.

او درباره دلیل ارزانی کالاهای غیراستاندارد، توضیح داد: به‌دلیل بى‌نام و نشان بودن ممکن است از هر چیزی برای تولید محصول استفاده شده باشد. به همین دلیل، گاهی صدمه‌های جبران‌ناپذیری به مشتریان وارد می‌شود. از طرفی این گونه کارگاه‌ها هزینه‌های سرباری را که کارخانه‌ها دارند، مانند بیمه، مالیات، عوارض و … ندارند.

این تولیدکننده محصولات نظافت و نگهداری خودرو همچنین اظهار کرد: به‌دلیل تحریم‌ها و موارد مختلف دیگر، نوسان کیفیت و کمبود مواد اولیه در ایران محسوس است. نوسان کیفیت باعث می‌شود کالای تولیدی ثبات لازم را نداشته باشد. البته ما تمام تلاش خود را در آزمایشگاه‌ها انجام می‌دهیم و تا حد زیادی هم موفق بوده‌ایم که آنچه را که تا کنون تولید کرده‌ایم، در ادامه هم تولید کنیم و بتوانیم محصولات خود را با کیفیت ثابت عرضه کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برای تامین مواد اولیه دچار مشکل شده‌اید؟ گفت: تا کنون مشکلی نداشته‌ایم. همیشه همه‌چیز بوده، ولی به قیمت زیاد. مواد اولیه مورد نیاز ما از خارج کشور و همچنین تولیدات داخلی تامین می‌شود. در هر صنعتی مقداری وابستگی به کشور دیگر وجود دارد. ما نیز مواد اولیه خارجی را از طریق نمایندگی‌های شرکت‌های فعال در ایران تأمین می‌کنیم.

او در پاسخ به این پرسش که آیا نوسانات نرخ ارز در کار شما تاثیرگذار بوده است؟ اظهار کرد: بله، به‌شدت. قیمت مواد اولیه داخلی و حتی دولتی چند برابر شده است. قیمت ظرف‌هایی که برای محصولات ما به کار می‌رود، از سال ۱۳۹۹ تا کنون تقریباً سه برابر شده است.

زعیم با اشاره به این‌که مواد پلاستیکی پتروشیمی ایران خیلی با کیفیت نیست، گفت: وقتی به کالای خارجی نگاه می‌کنید، ظرف آن بسیار زیبا به‌نظر می‌آید. اگر مسائل مربوط به طراحی را کنار بگذاریم، خود ظرف‌های خارجی بسیار شکیل‌تر از نمونه ایرانی است. این به‌دلیل کیفیت پلاستیکی است که در آن ظرف به کار رفته است. متاسفانه در ایران، کیفیت مواد اولیه‌ای که پتروشیمی‌ها تولید می‌کنند، به‌دلیل تکنولوژی قدیمی آن‌ها، پایین است.

او همچنین با تاکید بر این‌که همه کالاها استانداردهای ملی یا استانداردهای بین‌المللی کیفیت را دارند، توضیح داد: کالاهای مربوط به خودرو، برخی استانداردهای اجباری دارند و برخی دیگر، استاندارد اجباری ندارند و فرد خودش به‌دنبال گرفتن استاندارد می‌رود. ما کارهایی را که برای استانداردسازی محصولات‌مان لازم بوده است، انجام داده‌ایم. یک استاندارد کارخانه‌ای هم داریم که روش تولید، پروسه فروش و پروسه انبارداری را طبق آن استانداردهای بین‌المللی پیاده‌سازی و اجرا می‌کنیم.

HIC HIC

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آتا تجارت
دکمه بازگشت به بالا