قطعات خودرو

هشدار برای معضل کمبود تراشه؛ نوبت به BMW رسید

شرکت بی‌ام‌دبلیو (BMW) پس از ماه‌ها تلاش برای حفظ تولید، جدیدترین خودروسازی شد که با مشکل کمبود تراشه و کاهش اجباری تولید روبه‌رو شده است.

سخنگوی شرکت بی‌ام‌دبلیو اعلام کرد این خودروساز تولید خودروی مینی در کارخانه آکسفورد انگلیس را به مدت سه روز از ۳۰‌آوریل متوقف خواهد کرد. همچنین شیفت‌های کاری در کارخانه‌اش در رگنسبورگ آلمان را هفته جاری کاهش می‌دهد.

بی‌ام‌دبلیو یکی از آخرین خودروسازانی بود که از مشکل کمبود تراشه مصون مانده است. مشکل کمبود جهانی تراشه امسال میلیارد‌ها دلار ضرر به درآمد خودروسازان وارد خواهد کرد. ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا هفته جاری کمبود تراشه را مشکل عظیمی خواند. شرکت NXP Semiconductors پیش بینی کرد تامین تراشه در کل سال ۲۰۲۱ محدود خواهد ماند و نسبت به ادامه محدودیت‌ها برای صنعت خودرو در سال ۲۰۲۲ هشدار داد.

خودروسازان از فولکس واگن گرفته تا فورد موتور به دلیل کمبود تراشه ناچار شده‌اند کارخانه‌هایشان را تعطیل کنند. افزایش تقاضا برای تلفن هوشمند، لپ تاپ‌ها و سایر وسایل الکترونیکی در دوران پاندمی باعث شد تولیدکنندگان تراشه نتوانند پاسخگوی تقاضای فزاینده باشند و تقاضای خودروسازان را تامین کنند. اگرچه بی‌ام‌دبلیو تا چندین ماه موفق شد از این مشکل اجتناب کند اما اذعان کرد که چالش‌هایی برای تامین قطعات کافی برای همه کارخانه‌هایش دارد.

کارخانه آکسفورد حدود ۲۲۲ هزار دستگاه خودروی مینی در سال ۲۰۱۹ تولید کرد که معادل ۸۷۰ دستگاه خودرو در هر روز کاری بود. حدود ۸۰ درصد از خودرو‌های تولید شده در انگلیس، صادر می‌شوند.

کارخانه رگنسبورگ مدل‌های X۱ و X۲ و همچنین ۱Series و ۲-Series گرن تورر را تولید می‌کند. این کارخانه سال گذشته حدود ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید کرد که معادل ۷۹۰ دستگاه به ازای هر روز کاری بود.

منبع: ایسنا

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *