قطعات خودرو

واکسن ضدکرونا «فخرا» رونمایی شد تزریق واکسن به پسر شهید فخری‌زاده

به گزارش «قطعات خودرو»:

به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، با حضور وزرای دفاع و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واکسن «فخرا» ویژه کوید 19 رونمایی شد.

کریمی مدیر پروژه واکسن «فخرا» در این مراسم با درود بیکران به روح شهدای اسلام بالاخص دانشمند هسته ای و دفاعی شهید دکتر محسن فخری زاده و با تبریک اعیاد شعبانیه با ارائه گزارش مختصری از فعالیت های سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی (سپند) در عرصه مبارزه با بیماری کرونا به ویژه تولید واکسن فخرا گفت: از ابتدای همه گیری کرونا این سازمان با تکیه بر نیروی انسانی متخصص، متعهد و مجرب، همچنین وجود زیرساخت های تخصصی مناسب، با همت شهید والامقام دکتر محسن فخری زاده (رئیس شهید سپند) دوشادوش همکاران خود در عرصه سلامت کشور، تلاش ویژه ای در جهت مقابله با این بیماری آغاز نمود. ساخت انواع کیت های تشخیصی کووید19و آزمایشگاه های تخصصی سیار سطح ( 3 )که دو دستگاه آن تحویل انستیتو رازی و انستیتو پاستور شد، سرفصل شروع این جهاد همه جانبه بود.

وی افزود:  فرایند تحقیق و توسعه واکسن کووید 19از اسفند 98آغاز شد و با جداسازی این ویروس از بین 35هزار نمونه بیماران ایرانی و کشت 30 ایزوله مناسب اولین بذر واکسن از بین آن ها انتخاب و تولید شد. با انجام انواع تست های تعیین هویت ویروس ، شناسنامه آن تهیه شد و کاندید واکسن کووید 19در خرداد99 به مرحله تولید آزمایشی رسید.

کریمی تصریح کرد: فرآیند تولید شامل مراحل کشت سلول ، تلقیح ، تکثیر ، جداسازی و تخلیص، غیرفعالسازی و فرمولاسیون در مدت کوتاهی راه اندازی شد و سپس تست های حیوانی و انواع تست های کنترل کیفی انجام شد.

وی ادامه داد: پس از طی مراحل آزمایشگاهی و تست های حیوانی بر روی بیش از 650سر حیوان از گونه های مختلف موش، خرگوش ، خوکچه هندی و میمون، بی ضرری و اثر بخشی واکسن به اثبات رسید و پرونده این واکسن به سازمان غذا و دارو ارسال شد. هم زمان کار طراحی و ساخت کارخانه تولید انبوه این واکسن نیز آغاز شد که با تایید نقشه ها توسط سازمان غذا و دارو این پروژه به سرعت در حال انجام است و امید داریم تا تابستان وارد فاز تولید شود.

مدیر پروژه واکسن «فخرا» با بیان اینکه طی  تعاملات با سازمان غذا و دارو و انجام اصلاحات لازم مقرر شد تا واکسنی در سطح بالاترین استانداردهای بین المللی تقدیم ملت عزیز و شریف ایران شود تا انشاءالله موجب فخر ایرانیان شود گفت: به همین جهت و به یاد شهید عزیزمان( شهید فخری زاده ) نام واکسن به (فخرا) مزین گردید که این واکسن به یادگار این شهید به  فرزند گرامی ایشان، تزریق شد.

وی در پایان از  تلاش های بی دریغ همه محققین و همکاران این پروژه از پشتیبانی و حمایت های همه ارکان وزارت دفاع به ویژه امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و پیگیری های ستاد کل نیروهای مسلح و همچنین همکاری بی شائبه دانشگاه علوم پزشکی ارتش، دانشگاه جامع امام حسین (ع) ، شرکت های دانش بنیان ، دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان شهید چمران و دانشگاه صنعتی مالک اشتر کمال تشکر و قدردانی کرد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *