قطعات خودرو

خرید و فروش خودروهای ورود موقت مشمول قانون قاچاق است

 مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک خواستار تعیین تکلیف خودروهای عبور موقت شد.

در  نامه ای که معاونت فنی گمرک ابلاغ کرده، آمده است‌: پیرو بخشنامه های مربوط به ورود موقت خودروهای سواری منتهی به بخشنامه شماره ٧٠٢٢١۰ /٩٩/ ٩٨ مورخ ١٩ /٦ /٩٩ دفتر واردات گمرک ایران، مقتضی است دستور فرمایید به قید فوریت و به صورت مستمر نسبت به پیگیری های لازم و قانونی تا حصول نتیجه در خصوص خودروهای سواری گذرموقت وارده تحت صحابت کارنه دوپاساژ و یا پروانه ورود موقت اقدام لازم معمول نمایند. ضمناً هنگام پذیرش ورود موقت خودرو طبق مفاد تبصره ذیل بند ٢ ماده ١٤٣ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی، ضمن احراز هویت مالک خودرو بصورت حضوری، مرز خروجی، از دارنده جواز عبور (یا شخصی که پروانه ورود موقت بنام ایشان صادر می‌شود) استعلام و به منظور پیگیری آتی، در جواز عبور یا اظهارنامه ورود موقت مربوطه درج شود. همچنین عواقب واگذاری یا فروش خودروی ورود موقت شده قبل از انجام تشریفات قطعی گمرکی خودروی مورد نظر با رعایت کلیۀ مقررات مربوطه و شمول مقررات قاچاق، به ذینفع اعلام گردد. شایان ذکر است حضور شخص مالک خودرو یا دارندۀ جواز که نام وی در جواز عبور درج گردیده است در هنگام ارائه درخواست تمدید مهلت تردد خودرو نیزالزامی است.

ضمناً با توجه به اهمیت موضوع، دستور فرمایید آمار و آخرین وضعیت خودروهای ورود موقت شده و اقدام قانونی صورت پذیرفته در خصوص خودروهایی که در موعد مقرر تحویل یا از کشور خارج نشده اند را از ابتدای سال ١٣٩٧ تاکنون در قالب فایل اکسل و به شرح زیر تهیه و ظرف حداکثر ٥ روز اداری ، به این حوزۀ معاونت ارسال نمایند. بدیهی است در صورت عدم ارسال آمار مربوطه پس از مهلت تعیین شده به منزله عدم ورود موقت خودرو توسط آن گمرک بوده و هیچگونه توضیحی مسموع نمی باشد.

١- خودروهایی که بدلیل عدم تمدید مهلت تردد توسط صاحبان کالا یا عدم تحویل خودروها، گزارش وقوع جرم قاچاق تنظیم و در مراجع رسیدگی کننده تحت رسیدگی و پیگیری است.

٢- خودروهایی که با اخذ پروانۀ ورود موقت یا تحت صحابت کارنه دوپاساژ و یا تمدید مهلت تردد خودرو، در حال تردد قانونی در کشور می باشند.

٣- خودروهایی که به دلیل اتمام مهلت تردد آنها و بسته بودن مرزهای خروجی بدلیل شرایط کرونا، درحال حاضر تحویل گمرک شده و برای آنها قبض انبار صادر شده است.

مسئولیت حسن اجرای این بخشنامه برعهدۀ بالاترین ردۀ اجرایی گمرک مربوطه و مسئولیت نظارت کامل بر اجرای آن برعهدۀ ناظرین محترم حوزه های نظارت بوده ، به دلیل حساسیت و فوریت موضوع، دستور ارسال پاسخ در موعد مقرر مورد تأکید است.

به گزارش فارس، در حال حاضر به دلیل نبود تضامین و تعهدات لازم خودروهای عبور موقت بیش از مهلت قانونی در حال تردد در کشور هستند و حتی در مناطق مختلف خرید و فروش می‌شوند. طبق گزارش‌ اخیر صداوسیما برای از این خودروها موفق به دریافت پلاک سرزمین اصلی شده‌اند.

این نامه نشان می‌دهد مسئولان گمرک نیز اطلاعی از وضعیت تردد خودروهای عبور موقت طی سه سال اخیر نداشته و معلوم نیست عدم هشدار در مورد پایان مهلت قانونی حضور این خودروها در کشور به سامانه گمرک باز می‌گردد یا عامل انسانی در این نقیصه دخیل است.

 منبع: فارس

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *