قطعات خودرو

دودی کردن شیشه ماشین / درصد مجاز شیشه دودی سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

به گزارش قطعات خودرو به نقل از اقتصاد آنلاین، در ادامه می‌خواهیم به بحث دودی کردن شیشه ماشین بپردازیم و قوانین و مقررات مربوط به آن را خدمت شما عزیزان ارائه کنیم.

 

دودی کردن شیشه ماشین و قوانین آن

یکی از اصلی‌ترین دلایل برای دودی کردن شیشه ماشین می‌تواند جذب انرژی تابشی خورشید و کاهش دمای داخل کابین در گرمای تابستان باشد. البته برخی رانندگان نیز معتقدند شیشه‌های دودی جذابیت خودرو را افزایش می‌دهند و برخی دیگر نیز به دنبال حریم شخصی بیشتر در خودرو هستند هرچند این موضوع خود جای بحث دارد؛ اما در بحث قوانین مربوط به دودی کردن شیشه ماشین باید گفت این موضوع تا حدی مجاز است که فضای داخل خودرو و سرنشینان آن مشخص باشد. با توجه به این موضوع می‌توان حداکثر درصد مجاز دودی کردن شیشه را چیزی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد دانست و درصورتی‌که افسر راهنمایی و رانندگی نتواند داخل خودرو را ببیند راننده را اعمال قانون خواهد کرد.

نکته قابل‌ذکر این است که موضوع دودی کردن شیشه ماشین برای مقامات و مسئولان کشوری و لشکری متفاوت است و شیشه خودروهای آن‌ها می‌تواند درصد تیرگی بالاتری داشته باشد. در واقع هدف از دودی کردن شیشه ماشین مقامات عدم دیده شدن فضای داخلی آن است. موضوع مهم دیگر به بحث معاینه فنی مربوط می‌شود که بر اساس آن برگه معاینه فنی برای خودروهایی با شیشه‌های بسیار تیره به ویژه در شیشه عقب صادر نخواهد شد.

دلیل این کار نیز تأثیر منفی شیشه دودی روی میدان دید راننده است که خطراتی را در پی دارد.باید دانست برخی خودروسازان محصولات خود را با شیشه‌های دودی فابریک عرضه می‌کنند به گونه‌ای که از برچسب برای تیره شدن شیشه‌ها استفاده نمی‌شود و خود شیشه‌ها دودی و تیره هستند.

این موضوع از نظر پلیس راهنمایی و رانندگی و معاینه فنی مشکلی ندارد و برگه معاینه فنی چنین خودروهایی صادر می‌شود. در خودروهایی که از شیشه دودی فابریک کارخانه استفاده می‌کنند امکان دیدن داخل خودرو از فاصله استاندارد ۳ متری وجود خواهد داشت.

مزایای شیشه دودی

همان‌طور که گفته شد استفاده از شیشه دودی باعث جذب انرژی خورشید و در نتیجه کاهش دمای کابین در تابستان خواهد شد. یکی دیگر از خوبی‌های شیشه دودی حفظ مقاومت شیشه در برابر شکستگی است که باعث افزایش ایمنی و سلامت سرنشینان می‌شود. همچنین استفاده از برچسب شیشه دودی مانع ایجاد خط و خش شیشه خواهد شد. ایجاد ظاهری زیباتر و حریم شخصی بهتر نیز جزو دیگر مزایای آن هستند.

معایب شیشه دودی

مهم‌ترین مشکل دودی کردن شیشه ماشین به کاهش میدان دید راننده به ویژه در شب و آب‌وهوای بارانی مربوط می‌شود. این موضوع به ویژه در خودروهایی که شیشه عقب آن‌ها نیز دودی شده خودش را نشان می‌دهد. نکته دیگر نیز به احتمال خرابی برچسب شیشه دودی پس از مدتی نصب روی شیشه مربوط می‌شود که روی ظاهر خودرو تأثیر منفی خواهد گذاشت.

بهترین مارک برچسب شیشه دودی ماشین

برچسب شیشه دودی ماشین در انواع مختلف تولید می‌شود اما نمونه‌های مقاوم به اشعه فرابنفش کیفیت و قیمت بالاتری دارند. هم‌اکنون در بازار برندهای مختلفی حضور دارند که تولید کشورهای گوناگون هستند و از جمله آن‌ها می‌توان به استیکو، تی استار، جردن و اکوکول اشاره کرد.

درصد مجاز شیشه دودی سال ۱۴۰۲

بر اساس قوانین موجود، درصد تیرگی شیشه‌های جانبی خودرو نباید از ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر باشد. همچنین افراد بایستی بتوانند از فاصله ۳ متری داخل خودرو را رؤیت کنند در غیر این صورت پلیس راهور نسبت به جریمه خودرو اقدام خواهد کرد. این جریمه در کلان‌شهرها، مراکز استان و جاده‌های بین‌شهری و مناطق آزاد تجاری و صنعتی ۵۲۵۰۰ تومان و در شهرهای کوچک ۳۱۵۰۰ تومان است. همچنین همان‌طور که گفتیم شیشه عقب خودرو نبایستی دودی شود.

قیمت شیشه دودی ۳۵ درصد

قیمت شیشه دودی ۳۵ درصد بر اساس میزان استفاده و جنس آن متفاوت است اما برای برچسب‌هایی با متراژ ۴ متر و عرض ۵۰ سانتی‌متر می‌بایست قیمت حدود ۳۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان را در نظر بگیرید. به این نکته دقت کنید که قیمت یاد شده فقط برای تهیه رول شیشه دودی است و اگر بخواهید نصب آن را به فرد دیگری بسپارید هزینه‌ها افزایش خواهد یافت.

هزینه دودی کردن شیشه ماشین

هزینه دودی کردن شیشه‌ها به نوع خودرو، تعداد شیشه‌های دودی شده و همچنین جنس مورد استفاده بستگی دارد اما به‌طورکلی می‌توان گفت مالکان باید هزینه‌ای بین ۲ تا ۵ میلیون تومان را در نظر بگیرند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *