سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران افزود: در‌حال‌حاضر بیش از ۷۰هزار خودرو ثبت سفارش شده و واردات این خودروها از محل صادرات غیرنفتی و همچنین محل ارزهای خارج از کشور از سوی بانک مرکزی به‌خوبی در حال تخصیص به متقاضیان است. وی ادامه داد: امیدواریم با منابعی که فراهم می‌شود در زمستان امسال بتوانیم در هر ماه تا ۲۰هزار خودرو وارد کشور کنیم.

ضیغمی تصریح کرد: ۳۵ شرکت برای واردات خودرو تایید شده‌اند که از این تعداد ۱۸ شرکت ثبت سفارش واردات انجام داده‌اند و ۱۴ شرکت تاکنون اقدام به واردات خودرو کرده‌اند یا در حال واردات هستند. مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت اظهار کرد: تقریبا از همه کشورها ثبت سفارش خودرو انجام شده است و منعی برای واردات به‌جز ممنوعیت‌های ابلاغی وجود ندارد. تا روزهای آینده نیز خودروهای تویوتا و نیسان نیز ترخیص خواهند شد و وارد نمایشگاه (نمایشگاه بین‌المللی تهران) می‌شوند.

 

ضیغمی افزود: با اتفاقاتی که در بحث ترخیص افتاده و با همراهی بانک مرکزی این تعهد را می‌دهیم که تا اواخر آذرماه همه تعهدات ثبت‌نامی در خصوص خودروهای وارداتی را پاسخگو باشیم. وی با بیان اینکه ۳۳هزار نفر برای خودروهای وارداتی ثبت‌نام کرده بودند، اظهار کرد: با انصراف ۲هزار نفر اکنون باید تعهداتمان را نسبت به ۳۱هزار نفر پاسخگو باشیم. با مدلی که پیش می‌رود امیدواریم این خودروها همان‌طوری که گفته شد تا آخر آذر تحویل داده شوند. همچنین امید داریم تعداد قابل‌توجهی خودروی هیبرید و هیبرید پلاگین نیز وارد شود.

 

معاون وزیر صمت با بیان اینکه در خصوص ثبت سفارش، تایید و تخصیص منابع مشکلی وجود ندارد، گفت: فکر نمی‌کنم واردات ۲۰۰هزار خودرو تا پایان سال محقق شود، ولی با توجه به احتمال واردات خودروهای کارکرده پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال رکورد واردات خودرو شکسته شود. ضمن اینکه این پیش‌بینی وجود دارد که سال آینده واردات ۲۰۰هزار خودرویی که قبلا اعلام شده بود محقق شود. وی در مورد آیین‌نامه واردات خودروی کارکرده بیان کرد: این آیین‌نامه به هیات دولت ارسال شده و در این آیین‌نامه امکان واردات خودرو برای اشخاص فراهم است.