آموزشیاخبار

پنج نشانه‌ که می‌گوید مشکل ماشین از خرابی دینام است

قطعات خودرو: ک دهه پیش به چراغ هشدار اختصاصی دینام مجهز هستند. برخی خودروها از همان چراغ باتری یا چراغ چک موتور برای مشکل دینام استفاده می‌کنند اما برخی دیگر ممکن است عبارت ALT یا GEN را نشان دهند که به‌معنای دینام یا ژنراتور است.

پنج مورد از علائم خرابی دینام و نشانه‌هایی که می‌گویند مشکل ماشین از خرابی دینام است در پی آمده است:

۱. چراغ هشدار دینام روشن است

چراغ دینام یکی از انواع چراغ خودرو است که روشن‌شدن آن احتمالا ساده‌ترین نشانه وجود مشکل در سیستم شارژ خودرو است. بیشتر خودروها از یک دهه پیش به چراغ هشدار اختصاصی دینام مجهز هستند. برخی خودروها از همان چراغ باتری یا چراغ چک موتور برای مشکل دینام استفاده می‌کنند اما برخی دیگر ممکن است عبارت ALT یا GEN را نشان دهند که به‌معنای دینام یا ژنراتور است.

حتما بخوانید: درباره دینام و خرابی‌هایش لازم بدانید

این چراغ هشدار به رایانه داخل خودرو متصل است و خروجی ولتاژ دینام را کنترل می‌کند. اگر خروجی دینام از حد تعیین‌شده بالاتر یا پایین‌تر برود، چراغ آن روشن می‌شود.

خروجی دینام سالم باید ولتاژی بین ۱۳ تا ۱۴.۵ ولت باشد. مخصوصا وقتی از قطعاتی مانند چراغ جلو، برف‌پاک‌کن و رادیو استفاده می‌کنید، دینام باید بیشتر کار کند تا ولتاژ لازم را برای آنها فراهم کند.

اگر دینام به‌تازگی مشکل‌دار شده باشد ممکن است چراغ آن چشمک بزند، اگر نه چراغ فعال خواهد ماند.

۲. کم‌نور یا پرنور بودن چراغ‌های بزرگ و داخلی

ازآنجاکه دینام سیستم الکتریکی خودرو را تغذیه می‌کند، کم‌نور شدن یا چشمک‌زدن چراغ‌های بزرگ یا کم‌نور شدن چراغ‌های داخلی ممکن است یکی از نشانه‌های خرابی دینام باشند. همچنین ممکن است چراغ داشبورد، سرعت‌سنج یا رادیو به‌طور ناگهانی از کار بیفتند یا به‌طرزی غیرمعمول روشن‌تر از حد معمول به نظر برسند.

۳. صداهای عجیب؛ یکی دیگر از علائم خرابی دینام

خودروها معمولا صداهای زیادی تولید می‌کنند. برخی از آنها کاملا طبیعی هستند درحالی‌که برخی دیگر می‌توانند نشان‌دهنده مشکلاتی جدی باشند. (حتما بخوانید: صداهای درسرساز خودرو)

اگر دینام مشکل داشته باشد، صدایی مانند ناله یا غرغر از آن می‌شنوید.

یک تسمه محرک یا تسمه دینام همراه با پولی میل‌لنگ دینام را راه‌اندازی می‌کنند. به‌طور معمول پولی دینام دو یا سه برابر سریع‌تر از پولی میل‌لنگ می‌چرخد تا نیروی لازم را در سرعت‌های پایین‌تر تولید کند.

اگر پولی دینام به‌درستی با تسمه محرک تراز نباشد یا بلبرینگ دینام فرسوده باشد صدای غرغر یا ناله از خودرو به گوش می‌رسد.

یازده دلیل برای روشن شدن چراغ چک خودرو

۴. بوی نامطبوع

اگر دینام بیش از حد سخت کار کند یا گرم شود باعث ایجاد مشکل در سیستم الکتریکی می‌شود و این ممکن است سبب شود بوی نامطبوعی از خودرو به مشام برسد.

چرا این اتفاق می‌افتد؟

ازآنجاکه تسمه دینام به‌شکل مداوم تحت کشیدگی قرار دارد و به موتور نزدیک است، با گذشت زمان فرسوده می‌شود و بوی لاستیک سوخته ناخوشایندی را ایجاد می‌کند.

گاهی ممکن است این بوی سوختگی ناشی از بروز مشکل در سیم‌های دینام باشد. اگر به‌موقع اقدام نکنید دینام هم خراب خواهد شد.

۵. خاموش شدن منظم موتور یا مشکل در استارت خوردن آن

این دو مشکل ممکن است به دلایل زیادی ایجاد شوند، اما از مهم‌ترین علائم خرابی دینام هم هستند. اگر دینام خراب باشد نمی‌تواند باتری را شارژ کند و در نتیجه باتری قدرت کافی برای روشن‌کردن خودرو نخواهد داشت.

استارت نخوردن ماشین تنها نشانه خرابی دینام نیست. اگر خودرو پس از روشن شدن خاموش می‌شود، یعنی شمع ماشین برق کافی از دینام دریافت نمی‌کند تا موتور را روشن نگه دارد.

رانندگی با دینام خراب

آیا می‌دانید بعد از خرابی دینام مدتی می‌توان با آن رانندگی کرد؟ در واقع امکان‌پذیر است، اما اگر به این کار ادامه دهید و مشکل دینام را برطرف نکنید به‌سرعت به باتری و سایر قطعات موتور خودرو آسیب خواهید رساند. این کار هزینه بسیار بیشتری برایتان برمی‌دارد.

HIC HIC

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آتا تجارت
دکمه بازگشت به بالا