قطعات خودرو

فعال رسته تعویض روغن موتور: روغن موتور تقلبی باعث سوختن موتور می‌شود

احمد بختیاری یکی از فعالین پرسابقه در حوزه تعویض روغن موتور در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به موضوع تقلب در روغن‌موتور گفت: «روغن موتور یکی از مهم‌ترین سیالات خودرو است که وظایف مختلفی داشته که از جمله آن می‌توان روان‌کاری، خنک‌کاری و محافظت از قطعات موتور اشاره کرد. برای حفظ طول عمر و کارکرد درست موتور خودرو باید از روغن‌های اصل و با کیفیت بهره برد

 

بختیاری ادامه داد: « متاسفانه در سال‌های اخیر، فروش روغن موتور تقلبی در بازار رواج پیدا کرده است. این روغن‌ها معمولا در بسته‌بندی روغن‌های اصل به فروش می‌رسند، می‌توانند آسیب‌های جدی به موتور خودرو وارد کنند.

 

بختیاری در پاسخ به اینکه چه قسمت از موتور بیشترین آسیب را از روغن موتور تقلبی می‌بیند گفت: «در طول سال‌هایی که در این کار هستم، بیشترین آسیبی که از روغن موتور تقلبی دیده‌ام،  یاتاقان‌ زدن بوده است. یاتاقان‌ها قطعاتی هستند که وظیفه انتقال نیرو از میل‌لنگ به سایر قطعات موتور را بر عهده دارند. روغن موتور اصل وظیفه روان‌کاری یاتاقان‌ها را بر عهده دارد. اگر روغن موتور تقلبی استفاده شود، یاتاقان‌ها به خوبی روان‌کاری نمی‌شوند و در نتیجه ممکن است موتور بسوزد.»

وی در همین خصوص ادامه داد: «یاتاقان‌ زدن می‌تواند خسارت‌های زیادی به موتور خودرو وارد کند. در برخی موارد، یاتاقان‌ زدن باعث می‌شود که موتور خودرو کلاً از کار بیفتد.»

 

بختیاری در پاسخ به اینکه راهکاری برای تشخیص روغن تقلبی وجود دارد گفت: «بله، چند راهکار وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا از خرید روغن موتور تقلبی پیشگیری کنید که از جمله آن می‌توان به خرید روغن موتور از فروشگاه‌های معتبر، توجه به قیمت روغن و تفاوت آن با بازار، بسته‌بندی روغن توجه شود.

بختیاری در پایان به رانندگان اینگونه توصیه کرد: «من به همه رانندگان توصیه می‌کنم که از روغن موتور اصل و باکیفیت استفاده کنند. استفاده از روغن موتور تقلبی می‌تواند آسیب‌های جدی به موتور خودرو وارد کند و هزینه‌های زیادی را به شما تحمیل کند.»

 

” در هنگام خرید انواع فیلتر و روغن خودرو به کدشناسه و رهگیری، نشان استاندارد و اصالت و برندهای معتبر داخلی توجه کنید.”

《در بازار قطعات خودرو کالای استاندارد که قیمت تولیدکننده و مصرف‌کننده بر روی آن درج و همچنین تشخیص اصالت کالا بر اساس کد یکتا به شماره پیامکی اصالت کالا ارسال می‌شود، یک نیاز و خواست جامعه مصرف‌کنندگان، تعمیرکاران خودرو و اتوسرویس‌ها است که تحت عنوان «خرید شفاف»، با درج قیمت تمام شده کالا، و با هشتک قطعه تقلبی یا (#فیک_پارت) پیگیری می‌شود.》

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *